Niemcy już nie są "rajem na ziemi"? Obywatele tych krajów wracają do domów

Niemcy przestają być rajem dla imigrantów zarobkowych. W 2023 roku, po raz pierwszy od kiedy Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, mniej Chorwatów wyjechało do Niemiec niż z tego kraju wróciło - podał portal "Danas". Krajów z podobną tendencją jest jednak więcej, a do życia w Niemczech zniechęcają przede wszystkim płace, które nie nadążają za rosnącymi kosztami życia.

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Niemczech, w 2023 roku do Niemiec wyemigrowało nieco ponad 20 tys. Chorwatów, a wróciło ponad 24 tys. To pierwsza taka sytuacja od dekady, kiedy w 2013 roku Chorwacja przystąpiła do Unii Europejskiej (UE). 

Niemcy nie są już "rajem na ziemi"? Chorwaci wracają do domów

Niemcy nie są już "rajem na ziemi"? To pytanie może nasunąć się, patrząc na najnowsze dane dotyczące tego, ilu Chorwatów w minionym roku wróciło do swoich domów. Do tego, liczba osób przyjeżdżających z Chorwacji do Niemiec stale spada od 2019 r., kiedy do tego kraju wyemigrowało 48 379 Chorwatów. 

Reklama

Co skłania Chorwatów do wyjazdu z Niemiec? Serwis przywołał historię Milana, który po 11 latach zdecydował się wrócić z rodziną do swojego kraju.

- To nie tak, że Chorwacja poprawiła się znacznie, ale Niemcy stają się coraz mniej atrakcyjne. Płace rosną niewiele, a koszty życia eksplodują - przyznał obywatel Chorwacji.

Podobną tendencję możemy zaobserwować, patrząc na statystyki dotyczące innych krajów - zarówno z UE, jak i spoza - w których od pięciu lat liczba migrantów do Niemiec systematycznie spada. Chodzi m.in. o Bułgarię czy Rumunię. Nieznacznie wzrasta liczba obywateli z Macedonii Północnej i Kosowa. 

W Chorwacji jest lepiej? Inflacja jedna z najwyższych w strefie euro

Tymczasem, jak podał w czerwcu Eurostat, inflacja w Chorwacji wynosi obecnie niemal 5 proc. w skali roku. Oznacza to, że jest jedną z najwyższych w strefie euro.

Jak przyznał chorwacki minister ds. demografii Ivan Szipić, "prawdziwy sukces" nastąpi wtedy, gdy do kraju zaczną wracać młode rodziny. Polityk zapowiedział przy tym specjalne ulgi podatkowe dla tych osób, które zdecydują się wrócić do kraju.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | Chorwacja | koszty życia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »