Niemiecki dziennik: Polska lepsza dla biznesu niż Niemcy. "U nas brakuje wiary w postęp"

Polska jest lepszym miejscem dla biznesu od Niemiec - uważa niemiecki dziennik "Handelsblatt". Wskazuje na niższe obciążenie podatkowe w naszym kraju niż w Niemczech, niższe koszty prowadzenia działalności, a także szybszy wzrost produktywności w przemyśle metalowym i elektrycznym. U naszych zachodnich sąsiadów brakować ma również innowacyjności, a nawet wiary w postęp.

- Polska jako lokalizacja biznesu pokazuje konkurencyjność, której niemieckim firmom przemysłowym coraz bardziej brakuje w kraju - pisze niemiecki dziennik i cytuje szefa firmy Kirchhoff, który chwali zarówno niższe podatki i koszty pracy niż w Niemczech, jak i ambicję oraz zręczność polskich pracowników. 

Niemiecki dziennik: Polska lepsza dla biznesu niż Niemcy

"Handelsblatt" uważa, że Polska jest lepszym miejscem do prowadzenia biznesu niż Niemcy. Niemiecki dziennik jako przykład niemieckich inwestycji w Polsce podał dostawcę części do samochodów. Firma Kirchhoff Automotive posiada w Gliwicach jeden z "najnowocześniejszych zakładów". Łącznie z fabrykami w Gnieźnie i Mielcu zatrudnia w naszym kraju blisko 2 tys. pracowników, czyli więcej niż w Niemczech, gdzie dla firmy pracuje około 1,3 tys. osób. 

Reklama

Gazeta wskazuje na niższe efektywne obciążenie podatkowe w Polsce. W Niemczech od 2008 do 2023 roku wzrosło ono do około 28,5 proc., tymczasem w Polsce w tym samym okresie uległo zmniejszeniu z 17,5 do 12,9 proc. Dodatkowo firma Kirchhoff, która posiada zakład produkcyjny w Gliwicach, będąc na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, cieszy się dodatkowymi korzyściami podatkowymi.

Handelsblatt: Koszty pracy w Polsce niższe niż w Niemczech

Według Handelsblatt Niemcy wyróżniają się negatywnie jako lokalizacja do przyciągania nowych biznesów. W kraju wyraźnie pogarsza się konkurencyjność, zamykają się kolejne zakłady, a także brakuje innowacyjności, a nawet wiary w postęp. 

"Według organizacji Unctad bezpośrednie inwestycje zagraniczne wyniosły w Polsce w 2022 roku 29,5 mld dolarów. Przemysł metalowy i elektrotechniczny w Polsce zwiększył swoją produkcję w latach 2018-2023 o 45,5 proc. W Niemczech z kolei leży 5,4 proc. poniżej poziomu sprzed kryzysu. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się w tym roku dla Niemiec wzrostu gospodarczego jedynie o 0,2 proc., a dla Polski aż o 3,1 proc. Wraz ze wzrostem gospodarczym poprawi się jeszcze jakość lokalizacji" - donosi dziennik. 

Do tego produktywność w przemyśle metalowym i elektrycznym w Polsce w okresie od 2000-2020 wzrosła o 7,9 proc, tymczasem w Niemczech zaledwie o 1,9 proc. Niższe w naszym kraju są także koszty pracy. Jak podaje "Handelsblatt" godzina pracy we wspomnianych branżach jest czterokrotnie droższa niż w Polsce. W Niemczech wynosi 49 euro, w Polsce - 12,20 euro. Płace w Polsce stanowią około 15-20 proc. kosztów produkcji, tymczasem w Niemczech aż 25-30 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska | Niemcy | gospodarka | inwestycje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »