Niemcy pozbawione rosyjskiej ropy. Berlin znalazł nowego dostawcę?

Import ropy z Rosji do Niemiec w styczniu 2023 r. spadł o prawie 100 proc. w efekcie wstrzymania przesyłu przez rurociąg Przyjaźń. Sprowadzany wolumen do Niemiec zmalał z 1,9 mln ton miesięcznie w 2022 r. do... 3,5 tys. ton w styczniu 2023 r.

Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował dane dotyczące dostaw rosyjskiej ropy do Niemiec. Unijny import z Rosji w styczniu 2023 r. spadł o 80 proc. względem średniej miesięcznej z lat 2021-2022. To także efekt załamania się tranzytu rosyjskiego surowca przez Polskę.  

Niemcy szukają alternatywnych dostawców ropy

Niemcy, pozbawione ropy z Rosji, zwiększyły import surowca z Kazachstanu o 30 proc. - wskazuje PIE.

Jak podaje PIE, wolumen wzrósł średnio z 0,71 mln ton w latach 2021-2022 do 0,92 mln ton w styczniu 2023 r. Kazachstan planował wysłać w br. 1,5 mln ton ropy do Niemiec przez Rosję, a zdaniem ministra energetyki Kazachstanu wielkość ta mogłaby wzrosnąć nawet do 7 mln ton.

Reklama

Na początku 2023 r. Kazachstan uzyskał zgodę Rosji na wysłanie 0,3 mln ton ropy rurociągiem Przyjaźń do Niemiec w I kwartale br.

Import ropy naftowej z Rosji (górny wykres) i Kazachstanu (dolny wykres) do Unii Europejskiej (w mln ton)

Dostawy z Kazachstanu nie są pewne

Trzeba pamiętać, że dostawy ropy z Kazachstanu nie pozostają bez wpływu Rosji.

"Ponad 80 proc. eksportu ropy z Kazachstanu ogółem w 2022 r. było dostarczane przez rurociąg CPC (Caspian Pipeline Consortium) z udziałem Rosji. Dostawy kazachskiego surowca rurociągami nie są pewne" - czytamy w opracowaniu PIE.

Pierwsza dostawa 20 tys. ton ropy do Niemiec w 2023 r. była opóźniona. Kazachstan zgłaszał problemy z wydobyciem i dostawami w związku z pracami konserwacyjnymi na polach naftowych. Rosyjską blokadę spowodowaną rzekomym uszkodzeniem terminala surowcowego odnotowano już w marcu 2022 r., co miało spowodować panikę na unijnym rynku ropy - zwraca uwagę PIE. Według agencji Reuters, w 2022 r. eksport kazachskiej ropy z pominięciem Rosji wzrósł co prawda o 0,638 mln ton do 1,8 mln ton rok do roku, jednak głównie do Chin - wyliczają eksperci.

Import ropy. Szansą gdański Naftoport?

Gdański Naftoport przeładował w 2022 r. rekordowe 24,5 mln ton ropy i paliw. W tym roku ma być to 36 mln ton. Maksymalna przepustowość Naftoportu wynosi ok. 40 mln ton.

PERN planuje inwestycje mające na celu zwiększenie możliwości przyjęcia dostaw o kolejne 9 mln ton w latach 2024-2025. Raport z ćwiczeń kryzysowych LIBERO z 2017 r. wykazał, że Naftoport wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania na ropę naftową w Polsce, a niezagrożone byłyby również dostawy ropy do Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i częściowo do Niemiec - sugeruje PIE.

Na przełomie lat 2022-2023 odbyły się już testowe dostawy ropy z Polski do Niemiec. Władze niemieckie zapowiedziały pod koniec 2022 r., że import surowca przez Naftoport pokryje 70 proc. potrzeb rafinerii Schwedt. Wykorzystanie 15,5 mln ton przepustowości Naftoportu przy założeniu braku ograniczeń transportowych do zachodniego sąsiada odpowiadałoby za ponad 18 proc. konsumpcji Niemiec - wyliczają eksperci.

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | rosyjska ropa | Niemcy | naftoport
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »