Polska uniezależniła się od rosyjskiej ropy. Większość surowca pochodzi z Arabii Saudyjskiej i Norwegii
Jak poinformował PERN, w ubiegłym roku 87 proc. ropy naftowej dostarczanej drogą morską do Polski przez Naftoport pochodziło z innych kierunków niż rosyjski. W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjskie surowce, a kraje UE musiały zapewnić sobie dostawy m.in. ropy z innych kierunków. Obecnie większość dostaw surowca do Polski przez Naftoport pochodzi z Arabii Saudyjskiej i Norwegii.
Według spółki w 2022 r. należący do jej grupy kapitałowej Naftoport w Gdańsku "po raz kolejny osiągnął rekordowy wynik operacyjny" - przeładunki ropy naftowej i paliw wyniosły tam 24,5 mln ton i były o 37 proc. wyższe niż w najbardziej dotąd intensywnym roku 2021.
W 2022 r. Naftoport obsłużył 363 tankowce, czyli o 36 proc. więcej niż rok wcześniej. "Spółka jest dziś kluczowym terminalem naftowym, który umożliwia niezbędne dostawy surowca do Polski i Niemiec" - ocenił PERN. Podkreślił przy tym, że "klienci Grupy PERN coraz więcej surowca sprowadzali w ubiegłym roku z innych kierunków niż rosyjski".