Niemcy przestali "polować" na polskie lasy. Nowe zasady handlu drewnem przynoszą efekty?
Nowe zasady sprzedaży drewna wprowadzone przez Lasy Państwowe zniechęciły niemieckie firmy do zakupów w Polsce. Zagranicznym podmiotom w znacznej części przestało się to opłacać z kilku powodów, a zmiany mają wzmocnić krajowy rynek drzewny. Jak poinformowały Lasy Państwowe, w 2025 roku na rynek ma trafić o 5 proc. mniej drewna na sprzedaż niż w ubiegłym roku.
Nowe zasady sprzedaży drewna zostały wprowadzone przez Lasy Państwowe w październiku ubiegłego roku i będą obwiązywać przez cały 2025 i 2026 rok. Celem nowych przepisów - jak zapewnił szef LP - jest nie tylko wsparcie lokalnych przedsiębiorców, ale przede wszystkim ograniczenie eksportu surowca z Polski poza państwa Unii Europejskiej.
Nowe zasady sprzedaży drewna - jak poinformował PAP szef Lasów Państwowych Witold Koss - wprowadziły m.in. kryterium geograficzne. To właśnie ono spowodowało ograniczenie zainteresowania polskim drewnem wśród zagranicznych podmiotów - między innymi firm z Niemiec.
Kryterium polega na tym, że w przetargach dodatkowo premiowani są przedsiębiorcy, których zakłady przetwórstwa znajdują się bliżej miejsca zakupu. Wprowadzenie kryterium geografii zakupu pozwala zmniejszyć odległość, na której drewno jest przewożone.
"Dzięki temu rozwiązaniu część firm niemieckich, czeskich i słowackich brała udział w procedurze przetargowej w ograniczonym zakresie, ponieważ im się to nie opłacało" - powiedział PAP szef Lasów Państwowych. Warto podkreślić, że firmy, które nie zajmują się przetwarzaniem drewna, w dalszym ciągu nie mogą liczyć na dodatkowe punkty w ramach kryterium geograficznego.
Zgodnie z nowymi zasadami sprzedaży drewna, zmieniono kryteria oceny ofert:
- Obniżono wagę kryterium cenowego do 75 proc., a udział przerobu drewna oraz głębokości przerobu ustalono na poziomie 7,5 proc. każde;
- Kryterium geograficzne stanowi 10 proc. wagi oceny oferty;
- Zlikwidowano osobną pulę energetyczną, która została włączona do ogólnej puli sprzedawanego drewna.
Dodatkowo przedsiębiorcy mogą składać zamówienia na 75 proc. ilości drewna, którą wcześniej kupowali.
Lasy Państwowe poinformowały również, że w 2025 roku na sprzedaż trafi mniej drewna niż w ubiegłym roku. Na rynek ma trafić w sumie 38 milionów m sześc. drewna, czyli o 5 proc. mniej niż w 2024 roku.
Według zapowiedzi w 2025 roku Lasom Państwowym uda się zaoszczędzić na kosztach pozyskiwania drewna. "Wstępne przetargi na usługi leśne pokazały, że będziemy mieli oszczędności, które wynikają z konkurowania ze sobą ZUL-i (zakładów usług leśnych) na wolnym rynku" - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych. Dodał jednak, że chociaż sytuacja ta jest korzystna dla LP, może nieść ze sobą negatywne konsekwencje dla samych ZUL-i. W związku z tym zapowiedział podjęcie działań mających na celu zapobieżenie nadmiernej konkurencji, która mogłaby prowadzić do wzajemnej eliminacji tych przedsiębiorstw.