Reklama

Niemcy "z całych sił“ chcą lansować technologię wodorową

Federalny minister gospodarki Peter Altmaier opowiedział się za promowaniem w UE zielonego wodoru jako czystego paliwa przyszłości.

U progu zwołanej na poniedziałek w Berlinie wirtualnej konferencji dotyczącej wykorzystania wodoru w europejskiej energetyce, federalny minister gospodarki Peter Altmeier (CDU) wezwał do stworzenia w Europie wspólnego rynku technologii potencjalnie przyjaznych dla klimatu. Ważną rolę może w nich odgrywać wodór.

- Zielony wodór jest centralnym nośnikiem energii przyszłości, którego potrzebujemy na drodze do neutralności klimatycznej - powiedział Altmeier. - Dlatego musimy teraz wytyczać w UE kierunek działań na rzecz stworzenia europejskiego rynku opartego na wspólnych zasadach - dodał niemiecki polityk.

Reklama

Altmeier zapowiedział, że w czasie prezydencji w Radzie UE, którą Niemcy piastują do końca roku, zamierza "z całych sił popchnąć" temat wodoru. W jego produkcję mają być też zaangażowani międzynarodowi partnerzy - podkreślił niemiecki chadek, który oprócz komisarza UE ds. energii Kadri Simson, zaprosił na konferencję m.in. Fatiha Birola, dyrektora międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) i Ann Mettler z Gates Ventures, inicjatywy badawczej założyciela Microsoftu Billa Gatesa.

Niemiecka i europejska strategia wodorowa

Uczestnicy konferencji chcą omówić perspektywiczne możliwości większego wykorzystania wodoru w Europie. Centralną rolę odgrywają przy tym kwestie takie jak konieczność zapewnienia niezbędnych inwestycji, m.in. w infrastrukturę oraz stworzenie ram prawnych dla konkurencyjnego rynku tego nośnika energii.

Komisja Europejska chce, by Europa stała się pionierem w wykorzystywaniu wodoru jako nośnika energii. W tym celu na początku lipca br. KE przedstawiła program strategii wodorowej i partnerstwa z przemysłem, który do 2050 roku ma umożliwić wykorzystanie wodoru na szeroką skalę. Priorytetowy ma być przy tym zielony wodór, produkowany z wykorzystaniem energii odnawialnej - słonecznej lub wiatrowej, i dlatego uchodzący za neutralny pod względem emisji CO2. W okresie przejściowym mają być jednak promowane także te firmy, które produkują wodór w oparciu o paliwa kopalniane.

Wodór występuje w przyrodzie na wiele różnych sposobów, na przykład w wodzie, ale prawie nie istnieje w czystej postaci. Dlatego dla wykorzystania go jako nośnika energii, musi być uzyskiwany w czystej postaci przy użyciu innych źródeł energii. Jeżeli są to bezemisyjne źródła, mówi się o zielonym wodorze.

(AFP/stas), Redakcja Polska Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »