Niemcy zamknięte dla Polaków?

Niemiecki rynek pracy będzie najbardziej ograniczony dla obywateli Polski i pozostałych 7 państw Europy Środkowej i Wschodniej, które 1 maja staną się nowymi członkami Unii Europejskiej, przynajmniej do 1 maja 2006 roku.

Niemiecki rynek pracy będzie najbardziej ograniczony dla obywateli Polski i pozostałych 7 państw Europy Środkowej i Wschodniej, które 1 maja staną się nowymi członkami Unii Europejskiej, przynajmniej do 1 maja 2006 roku.

Niemieckie władze zastrzegły sobie dodatkowo prawo do przedłużenia ograniczeń o kolejne trzy, a następnie jeszcze o dwa lata, w zależności od sytuacji na niemieckim rynku pracy. Traktat akcesyjny pozwala, bowiem państwom Unii Europejskiej na maksymalnie siedmioletnie ograniczenie swobodnego przepływu osób.

Wynika z tego, iż Polacy będą mogli podjąć legalną pracę w Niemczech prawdopodobnie dopiero w 2011 roku. Równocześnie po naszym wstąpieniu do Unii Europejskiej nadal będzie obowiązywać umowa polsko-niemiecka zezwalająca pewnym grupą pracowników na pracę w Niemczech.

Reklama

Pozwolenia na pracę wydawane są przez niemieckie urzędy pracy na wniosek pracodawcy, który musi jednak wcześniej udowodnić, iż nie udało mu się znaleźć na dane stanowisko żadnego Niemca lub obywatela Unii.

Natomiast w przypadku tych obywateli polskich, którzy 1 maja br. lub po tym dniu będą mieli co najmniej roczne pozwolenia na pracę, otrzymują natychmiastowe prawo do pracy na terenie Niemiec. Prawo to przysługiwać będzie także członkom ich najbliższych rodzin.

W ubiegłym roku w Niemczech pracowało legalnie 265 tys. Polaków. Polacy zatrudniani są najczęściej w budownictwie, oraz jako pracownicy sezonowi w rolnictwie i hotelarstwie. Szansę na podjęcie legalnej pracy mają także polscy informatycy.

W Niemczech od 30 lat w zasadzie nie wydaje się pozwoleń na pracę cudzoziemcom spoza UE, chyba, że na dane stanowisko nie można znaleźć chętnego Niemca bądź obywatela Unii. Zdobycie zezwolenia wymaga przebicia się przez skomplikowane procedury.

Rząd niemiecki tłumaczy wprowadzenie tak rygorystycznych ograniczeń w dostępie do swojego rynku pracy, ochroną przed zalewem taniej siły roboczej z państw Europy Środkowej i Wschodniej. Nasz Zachodni sąsiad sam od kilku lat boryka się problemami dużymi problemami gospodarczymi. W lutym br. Bez pracy było w Niemczech ponad 4,5 mln. osób. Stopa bezrobocia wyniosła 11,1 %, a we wschodnioniemieckich landach przekroczyła 19%.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Niemcy | niemiecki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »