Niepokojące dane z polskiego przemysłu. Takiego spadku się nie spodziewano
Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł w kwietniu do poziomu 45,9 pkt w porównaniu do odnotowanego w marcu poziomu 48,0 pkt, sygnalizując najszybsze pogorszenie warunków prowadzenia działalności od sześciu miesięcy - poinformowała dostarczająca dane rynkowe firma S&P Global. Firma podkreśliła, że polski sektor przemysłowy skurczył się dwudziesty czwarty miesiąc z rzędu - to najdłuższa sekwencja od rozpoczęcia badania w 1998 roku.
- Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu pozostaje poniżej progu 50,0 pkt od rekordowych dwudziestu czterech miesięcy - podała firma analityczna S&P Global;
- Spadki liczby nowych zamówień i zatrudnienia przyspieszyły;
- Jednocześnie presja inflacyjna dalej osłabiała się w kwietniu.
Ekonomiści nie spodziewali się aż takiego spadku wskaźnika. "PMI za kwiecień (...) zgodnie z oczekiwaniami powinien utrzymać się w okolicy poziomu z marca (48 pkt.)" - pisali w porannym raporcie eksperci PKO BP. Ich koledzy z Millennium spodziewali się spadku wskaźnika w kwietniu do 47,2 pkt. Teraz już wiadomo, że nie PMI nie tylko nie ustabilizował się w relacji miesiąc do miesiąca, ale spadł mocniej niż oczekiwano.
"PMI mocno w dół z 48 do 45,9 pkt. Spadł subindeks nowych zamówień (zarówno kraj jak i eksport), podobnie w kwestii zatrudnienia" - skomentowali dane na platformie X ekonomiści mBanku.