Niezwykłe odkrycie na Wawelu. "Zmieni się widok wzgórza wawelskiego"

Niezwykłego odkrycia w Krakowie dokonali konserwatorzy pracujący przy wieży zegarowej na Wawelu. Na najwyższym punkcie wieńczącym konstrukcję znaleziono bowiem ślady późnobarokowych złoceń wokół otworów na jej hełmie. Po dokonaniu odkrycia zdecydowano, że wieża zyska nowy blask, a jej zwieńczenie zostanie podkreślone pasami pozłoconej blachy.

Zmieni się widok wzgórza wawelskiego - ogłosił Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Wszystko za sprawą odkrycia śladów dawnych złoceń na szczycie katedralnej Wieży Zegarowej, czyli najwyższej wieży na Wawelu. 

Katedra na Wawelu. Na wieży zegarowej odkryto złote elementy

Wyraźne ślady złoceń w Katedrze na Wawelu odkryto wokół otworów, czyli okien jej hełmu. 

Władze konserwatorskie, po analizie zebranego materiału, nakazały przywrócić późnobarokową aranżację zwieńczenia "krakowskiego Big Bena". - Konserwatorom przyświeca w tym przypadku podstawowa zasada działań przy zabytkach, oddania "prawdy o zabytku" - poinformował SKOZK.

Reklama

Widok katedry na Wawelu zmieni się zatem znacząco. W miarę jednolicie spatynowane, zielone poszycie zwieńczenia hełmu, wzbogaci się o złocone akcenty - Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. 

Według informacji komitetu, nakrycie wieży zaprojektował najprawdopodobniej Kacper Bażanka, wzorując się na niezrealizowanych projektach dzwonnic dla bazyliki św. Piotra w Watykanie. Komitet przywołał także opinie historyków sztuki, zdaniem których wzniesione w drugiej dekadzie XVIII wieku zwieńczenie Wieży Zegarowej katedry koronacyjnej jest arcydziełem sztuki budowlanej niemającym wówczas na ziemiach polskich odpowiedników. 

Kraków. Remont wieży zegarowej na Wawelu

Remont hełmu rozpoczął się jesienią 2022 r., ale prace w najbliższym czasie mają przyspieszyć. Dotychczas zabezpieczono drewnianą konstrukcję nośną, odczyszczono w większości oryginalne, XVIII-wieczne blaszane poszycie, zdemontowano i przeniesiono do pracowni konserwatorskiej blaszane ornamenty.

- Niezbędna będzie również korekta atrybutów figur czterech świętych stojących w narożnikach wieży, które są niezgodne z obowiązującym na początku XVIII wieku (i współcześnie również) kanonem ikonograficznym przedstawiania poszczególnych świętych (np. do ręki św. Wojciecha powróci wiosło) - podał SKOZK.  

Prace konserwatorskie przy Wieży Zegarowej to projekt kluczowy Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Remont powinien zakończyć się w tym roku. Również dlatego, że kierownictwo SKOZK zadecydowało, żeby prawie wszystkie zgromadzone już w tym roku oszczędności po przetargach (ok. 1,8 mln zł) przeznaczyć na przyspieszenie wieloletniego remontu hełmu Wieży Zegarowej wawelskiej katedry.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoto | Wawel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »