NIK negatywnie ocenia wysokie zaangażowanie inwestorów zagranicznych w polskie papiery skarbowe
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia wysoki poziom zaangażowania inwestorów zagranicznych w polskie SPW (Skarbowe Papiery Wartościowe) - podał NIK w analizie wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2016 roku. NIK zwraca uwagę, że dochody uzyskiwane przez inwestorów zagranicznych (z tytułu odsetek od papierów skarbowych) bezpowrotnie wypływają z Polski.
Wg NIK w latach 2008-2015 systematycznie wzrastało zainteresowanie inwestorów zagranicznych krajowymi skarbowymi papierami wartościowymi. Według stanu na koniec 2016 r. zadłużenie wobec inwestorów zagranicznych z tytułu krajowych skarbowych papierów wartościowych stanowiło 32,8 proc. zadłużenia ogółem z tytułu tych instrumentów.
W stosunku do stanu na koniec 2015 r. relacja ta zmniejszyła się o 6,7 punktu procentowego.
"Utrzymywanie się wysokiego poziomu zadłużenia wobec inwestorów zagranicznych z tytułu krajowych SPW jest niekorzystne dla Polski z co najmniej dwóch powodów. Uzyskane przez inwestorów zagranicznych dochody z tytułu obsługi krajowych SPW nie są w całości inwestowane w Polsce i mogą "wypływać" bezpowrotnie z Polski. Korzystniejszą sytuacją byłoby płacenie odsetek od SPW w większej części inwestorom krajowym, którzy uzyskane dochody z tytułu obsługi SPW inwestowaliby w Polsce" - napisał NIK.
Z wyliczeń Najwyższej Izby Kontroli wynika, że kwota wypłaconych w 2016 r. odsetek nierezydentom mogła wynieść około 15 mld zł.
"Wysoki poziom zadłużenia z tytułu SPW wobec inwestorów zagranicznych powoduje również zwiększenie ryzyka dla stabilności refinansowania. W 2016 r. ryzyko to częściowo się zmaterializowało. Wzrost niepewności spowodowany w szczególności obniżeniem ratingu Polski, perspektywą Brexitu i wynikami wyborów prezydenckich w USA był przyczyną wycofania się inwestorów zagranicznych z krajowego rynku SPW" - napisał NIK.