Norwegowie zdecydowali. Orlen został usunięty z listy obserwacyjnej
Norges Bank wycofał Orlen z listy obserwacyjnej, na którą umieścił płocki koncern w lutym 2023 r., po przejęciu przez niego wydawcy prasy Polska Press - poinformowała agencja Bloomberg. Według Norges Bank, Orlen wprowadził zmiany wskazujące na to, że nie ma już nieakceptowalnego ryzyka naruszania wolności prasy.
W lutym 2023 r. Norges Bank Investment Management umieścił Orlen na liście obserwacyjnej na okres trzech lat z powodu zakupu przez płocki koncern spółki Polska Press. Decyzja zarządu NBIM została podjęta na podstawie rekomendacji Komisji Etyki z 24 października 2022 r.
W uzasadnieniu Norges Bank Investment Managament podał, że powodem decyzji był zakup w 2021 r. przez Orlen spółki Polska Press, która jest jednym z największych wydawców prasy w Polsce. W opinii banku, mogło to rodzić nieakceptowalne ryzyko dla wolności prasy i słowa w Polsce.
Norges Bank Investment Managament stosuje bardzo rygorystyczną politykę inwestycyjną. Od lat na liście spółek pod obserwacją oraz wykluczonych umieszcza szereg firm z całego świata, kierując się takimi kryteriami, jak m.in. wpływ na zmiany klimatu, prawa człowieka czy przejrzystość podatkowa.
Na koniec 2024 r. Norges Bank miał 5,17 mln akcji Orlenu, podczas gdy na koniec 2023 r. miał 78 mln akcji tej spółki. Norweski państwowy fundusz majątkowy Norges Bank Investment Management (NBIM) na koniec 2024 r. miał w portfelu akcje 88 spółek notowanych na GPW warte łącznie 1,23 mld USD, czyli o 19,35 proc. mniej niż przed rokiem.
Norges Bank Investment Management zarządza norweskim rządowym funduszem emerytalnym, który jest zasilany przychodami pochodzącymi z wydobycia ropy naftowej.
Rozpoczęcie procesu sprzedaży Polska Press przez Orlen możliwe jest w czerwcu lub lipcu tego roku - zapowiedział w styczniu prezes Orlenu Ireneusz Fąfara. Fąfara ocenił na antenie radia TOK FM, że Polska Press jest w bardzo złej sytuacji finansowej, ale ma bardzo dobry program restrukturyzacyjny. "Fachowcy mówią, że taki program w takiej firmie, ocena jego skuteczności może być po roku, dlatego szacuję osobiście, że koło czerwca, lipca zaczniemy proces sprzedaży" - powiedział prezes Orlenu.
Przejmując Polska Press w grudniu 2020 r. Orlen podkreślał, że "akwizycja jednej z największych grup wydawniczych w Polsce, w połączeniu z wykorzystaniem kompetencji i potencjału agencji mediowej Sigma Bis oraz spółki Ruch, umożliwi koncernowi stworzenie elastycznej, spersonalizowanej i kompleksowej oferty, która znacząco poprawi satysfakcję klientów".