Zwrot akcji ws. spółki córki Orlenu. Były członek zarządu zatrzymany w ZEA

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę, że Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen) został zatrzymany na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich. "Jest on współpodejrzany o wyrządzenie szkody spółkom OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen) i Orlen S.A. na kwotę ok. 370 milionów USD (ok. 1,5 miliarda PLN)" - napisał Adam Bodnar na platformie X.

W śledztwie ws. spółki Orlen Trading Switzerland GmbH (OTS) dotychczas wystąpiono z wnioskami o pomoc prawną do Szwajcarii, Singapuru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dwóch b. członków zarządu tej spółki jest poszukiwanych listami gończymi - poinformowała kilka dni temu warszawska prokuratura. Śledztwo w sprawie działania na szkodę spółek OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen) i Orlen S.A., dotyczące zawarcia niekorzystnych kontraktów na zakup ropy naftowej, prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie. Więcej na temat utraconych zaliczek Orlenu przeczytasz tutaj.

Reklama

Były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh został zatrzymany

"Ciąg dalszy dobrych wieści ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich! Poszukiwany czerwoną notą Interpolu obywatel polski Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen) został zatrzymany na terytorium ZEA" - czytamy w poście opublikowanym przez ministra sprawiedliwości w środę po południu na platformie X.

"Jest on współpodejrzany o wyrządzenie szkody spółkom OTS Switzerland Gmbh (Grupa Orlen) i Orlen S.A. na kwotę ok. 370 milionów USD (ok. 1,5 miliarda PLN), poprzez zawarcie w okresie od 21 sierpnia 2023 r. do 21 grudnia 2023 r.  trzech niekorzystnych kontraktów zakupu ropy naftowej" - podkreślił Adam Bodnar.

Dodał, że Prokuratura Krajowa we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych "pilnie rozpoczyna procedurę ekstradycji podejrzanego do Polski". Adam Bodnar podziękował również ministrowi spraw zagranicznych Polski, Radosławowi Sikorskiemu. "Dziękuję Radosławowi Sikorskiemu, a także prokuratorom, dyplomatom i urzędnikom, którzy pracują przy tej sprawie, za dobrą współpracę i zaangażowanie w sprowadzenie podejrzanego do Polski. Kolejna z wielkich afer z czasów rządów PiS zmierza do rozliczenia" - dodał.

W sprawie chodzi m.in. o zawarcie trzech niekorzystnych kontraktów na zakup ropy naftowej

W grudniu 2024 r. warszawski sąd rejonowy postanowił o tymczasowym aresztowaniu b. członków zarządu OTS. Wnioskowała o to prokuratura, aby rozpocząć ich poszukiwania. Po uwzględnieniu wniosku o areszt prokurator wydał postanowienia o poszukiwaniu obu podejrzanych listami gończymi. Jak podaje prokuratura, zarzuty w sprawie dotyczą wyrządzenia spółkom OTS Switzerland Gmbh i Orlen S.A. szkody w kwocie około 378 mln USD, co jest równowartością około 1,5 mld zł poprzez zawarcie od 21 sierpnia do 21 grudnia 2023 r. trzech niekorzystnych kontraktów na zakup ropy naftowej

"W toku postępowania prokuratorzy przesłuchali licznych świadków i zgromadzili obszerną dokumentację dotyczącą przedmiotowych kontraktów, jak również wystąpili z wnioskami o pomoc prawną do Szwajcarii, Singapuru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - poinformował 9 stycznia rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury regionalnej prok. Mateusz Martyniuk. 

Dodał, że równolegle do akt sprawy wpłynęło zawiadomienie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa tzw. prania brudnych pieniędzy pochodzących z korzyści związanych z działaniem na szkodę spółek OTS i Orlen i kwestia ta także została objęta prowadzonym śledztwem.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | członek zarządu | zatrzymanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »