Nowe informacje na temat przejęcia browaru Leżajsk. Do UOKiK zgłoszono zamiar koncentracji

Pojawiające się w mediach od wielu miesięcy spekulacje na temat tego, czy uda się uratować browar Leżajsk, a także kto zostanie jego nowym właścicielem, przerwały informacje sprzed kilku tygodni. Wówczas poinformowano, że znalazł się inwestor, a podkarpacki browar trafi w ręce brytyjskiej firmy Mycofeast. Z czasem wśród mieszkańców pojawiły się wątpliwości dotyczące działalności spółki, która teraz odniosła się do całej sprawy. Okazuje się również, że do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zgłoszono zamiar koncentracji.

Jak w ubiegłym tygodniu informował Onet, po początkowej euforii spowodowanej ogłoszeniem zawarcia warunkowej umowy sprzedaży leżajskiego browaru, mieszkańcy zaczęli mieć sporo obaw odnośnie potencjalnego inwestora. - Wielu ludzi boi się też, że ten nowy inwestor to może być tak naprawdę jakaś "firma słup", która naopowiada nam bajek, a po przejęciu cały zakład zburzy i zbuduje coś innego - powiedziała wówczas w rozmowie z serwisem Wanda Rakszawska-Stopyra, radna powiatowa z Leżajska. 

Reklama

W czyje ręce trafi browar Leżajsk? Sprawą zajmuje się UOKiK

Transakcja nie może zostać sfinalizowana bez zgody UOKiK.

Z informacji dostępnych na stronie urzędu dowiadujemy się, że planowana koncentracja, czyli połączenie przedsiębiorców mające na celu przede wszystkim przyniesienie korzyści gospodarczych, ma polegać na utworzeniu przez "MFPL sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Grupa Żywiec sp. z o.o. z siedzibą w Żywcu oraz B.V. Beleggingsmaatschappij Limba z siedzibą w Amsterdamie, Holandia, wspólnego przedsiębiorcy" - Hispaniolan sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. 

Tym samym, jak zauważa Onet, w skład spółki Hispaniolan będą wchodziły firmy z Korporacji Heineken (Grupa Żywiec i Beleggingsmaatschappij Limba) oraz przedsiębiorstwo Mycofeast

Mniejszościowe udziały Grupy Żywiec w spółce

W rozmowie z Onetem Magdalena Brzezińska, dyrektorka ds. korporacyjnych w Grupie Żywiec, powiedziała, że grupa "sprzedaje udziały w spółce zarządzającej aktywami browaru". 

- Nasze udziały mniejszościowe w tej spółce nie będą w żaden sposób wpływać na działalność operacyjną prowadzoną przez Mycofeast w zakładzie w Leżajsku, która to znacząco się różni od naszej działalności biznesowej - wskazała M. Brzezińska. Dodała, że grupa "nie wyklucza współpracy w przyszłości stąd taka forma wniosku". 

Mycofeast komentuje przejęcie popularnego browaru. "Dbamy o przyszłość zakładu"

Do przejęcia browaru w Leżajsku odniosła się również spółka Mycofeast. W oświadczeniu przesłanym serwisowi portalspozwyczy.pl firma zapewnia, że "dba o przyszłość zakładu i dostrzega rolę, jaką odegrał w lokalnej społeczności".  

- Ponadto, jesteśmy przekonani, że Polska ma szansę odegrać rolę w rewolucji technologii żywności ze względu na swoje naturalne przewagi konkurencyjne: silną bazę rolniczą, podaż wykwalifikowanej siły roboczej oraz położenie w sercu Europy - czytamy w oświadczeniu cytowanym przez portalspozywczy.pl - Mycofeast został wybrany przez Grupę Żywiec w drodze konkursu, co chyba najlepiej świadczy o naszej wiarygodności - dodano.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: browar | Leżajsk | przejęcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »