Nowe ministerstwo w rządzie Donalda Tuska. Czym się zajmie?

W nowym rządzie Donalda Tuska ma powstać ministerstwo ds. polityki senioralnej. Mówią o tym na razie jeszcze nieoficjalne medialne doniesienia. Do tej pory takie ministerstwa w Polsce nie było - ale wydaje się, że to naturalny ruch, biorąc pod uwagę to, jak istotną kwestią w ostatnich latach stały się świadczenia dla emerytów. Kto pokieruje nowym resortem?

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz ma zostać ministrem w nowym resorcie ds. polityki senioralnej w rządzie Donalda Tuska. Taką wiadomość podała nieoficjalnie na portalu X (dawny Twitter) dziennikarka TVN24 Agata Adamek. Według jej informacji, w skład nowego gabinetu D. Tuska miałaby również wejść Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy jako minister ds. równości.

Taka decyzja przyszłej nowej koalicji rządzącej wydaje się dość naturalnym ruchem, biorąc pod uwagę to, że w ostatnich latach emeryci byli grupą, której potrzeby były mocno akcentowane przez ustępujący rząd Prawa i Sprawiedliwości. Na plan pierwszy wysuwa się tutaj oczywiście kwestia tak zwanej 13. i 14. emerytury, które to świadczenia na stałe wpisały się już w krajobraz transferów da tej grupy społecznej. Do tego należy dołożyć wysoką, dwucyfrową waloryzację emerytur (to akurat był efekt wysokiej inflacji), a także liczne działania aktywizujące emerytów w ramach rządowego programu "Senior plus". Ze środków przeznaczonych na ten program powstawały m.in. domy i kluby dla seniorów.

Reklama

Seniorów przybywa, będzie więc nowe, dedykowane im ministerstwo?

Ministerstwo ds. polityki senioralnej wydaje się również potrzebne z tego względu, że społeczeństwo po prostu się starzeje. W strukturze demograficznej osób w "srebrnym wieku" będzie coraz więcej. Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny w 2021 r., odsetek ludności w wieku produkcyjnym spadł w naszym kraju do 59,3 proc. Jednocześnie udział ludności w wieku poprodukcyjnym (według definicji GUS, jest to wiek, w którym osoby zazwyczaj kończą pracę zawodową: dla mężczyzn wynosi on 65 lat i więcej, dla kobiet - 60 lat i więcej) wzrósł do ponad 22 proc.

Publikując wyniki spisu powszechnego z 2021 r., GUS podkreślał również, że w porównaniu z 2011 r. w Polsce wzrosła liczba gmin, w których odsetek populacji powyżej 65 roku życia przekracza 20 proc. O ile w 2011 r. takie gminy rozsiane były punktowe głównie we wschodniej części Polski, to w 2021 r. zaczęły się pojawiać także w innych częściach kraju - południowej i centralnej. Prezes GUS Dominik Rozkrut zwracał wówczas uwagę na wyzwania dotyczące polityki demograficznej, przed jakimi staje Polska.

Marzena Okła-Drewnowicz od dawna zajmuje się polityką społeczną. W VIII i IX kadencji Sejmu była wiceprzewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a w X kadencji Sejmu została wiceprzewodniczącą Komisji Polityki Senioralnej.

Katarzyna Kotula, typowana na stanowisko ministra ds. polityki równościowej, w Sejmie X kadencji została przewodniczącą Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jest działaczką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i jedną z krajowych liderek jest inicjatywy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rząd Donalda Tuska | seniorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »