Nowe prognozy ZUS. Szacunki nie napawają optymizmem

"W latach 2025-2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe" - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce oznacza to konieczność zasilania go dotacją z budżetu państwa. Wynika to z rosnącej liczby emerytów i malejącej grupy pracujących.

Najnowsze szacunki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie napawają optymizmem. "Prognoza wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029" wskazuje, że roczne saldo FUS w całym tym okresie pozostanie ujemne, a więc wydatki nie będą pokryte przez bieżące składki, państwowe dotacje czy środki z OFE.

- Istotny wpływ na sytuację finansową FUS ma liczba osób pobierających emerytury i renty finansowane z FUS oraz liczba ubezpieczonych, na którą wpływają demografia i założenia makroekonomiczne - mówi Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, cytowany w komunikacie.

Reklama

Prognozy ZUS nie napawają optymizmem

Prognoza ZUS wskazuje, że w 2029 roku liczba ubezpieczonych zmniejszy się o 236 tys. (1,4 proc.) w stosunku do roku 2025. Wzrośnie za to liczba emerytów; zmaleje z kolei liczba osób pobierających renty z tytułu niezdolności do pracy finansowane z FUS.

- Na deficyt roczny FUS w prognozowanym okresie wpływa przede wszystkim deficyt i jego rozmiar w funduszu emerytalnym i w funduszu chorobowym. Każdy z tych dwóch funduszy przez wszystkie prognozowane lata generuje deficyty roczne - wyjaśnia prezes ZUS. Dodaje, że "funduszami wyodrębnionymi w ramach FUS, w których przez wszystkie prognozowane lata saldo roczne jest dodatnie, są fundusz rentowy i fundusz wypadkowy, co oznacza generowanie nadwyżek rocznych przez te fundusze".

Mimo że ZUS przygotował trzy scenariusze prognozy - pośrednią, pesymistyczną i optymistyczną - w każdym z nich saldo roczne funduszu emerytalnego pozostaje ujemne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) | Emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »