Nowe uzdrowisko w Polsce coraz bliżej. Pińczów ma wsparcie w rządzie

Pińczów w województwie świętokrzyskim już wkrótce ma stać się obszarem leczenia uzdrowiskowego. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło pozytywną decyzję w tej sprawie. Na rządowych stronach opublikowano projekt rozporządzenia. Teraz zostanie on przekazany do konsultacji publicznych.

O nadanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej części miasta Pińczów, 3 sierpnia 2023 roku do ministra zdrowia wystąpił burmistrz miasta - w liście przesłanym do resortu zwrócił się on o wydanie decyzji w sprawie potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze uznanym za obszar ochrony uzdrowiskowej Pińczów. 

Chodzi o części miasta Pińczów - Osiedle Zdrojowe, części sołectwa Włochy - Osiedle Górki-Włochy oraz sołectwa: Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska, które są położone na obszarze gminy Pińczów.

Reklama

Nowe uzdrowisko w Pińczowie. Resort zdrowia jest na "tak"

Minister zdrowia po rozpatrzeniu dokumentacji przekazanej przez burmistrza stwierdził, że zgodnie z ustawą o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych, "obszar ochrony uzdrowiskowej Pińczów spełnia warunki konieczne do potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego" - poinformował resort zdrowia.

Tym samym oznacza to, że warunki środowiskowe i występujące naturalne surowce oraz klimat gwarantują możliwość prowadzania w przyszłości lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze ochrony uzdrowiskowej. 

W Pińczowie będzie można leczyć choroby serca

Według planów w pińczowskim uzdrowisku będzie można leczyć m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby skóry, choroby układu nerwowego, choroby kardiologiczne i nadciśnienie.  

Na razie jednak zakłady lecznice nie zostaną wybudowane - to dopiero melodia przyszłości. W ocenie skutków regulacji czytamy, że "na terenie części miasta Pińczów (Osiedle Zdrojowe), części sołectwa Włochy (Osiedle Górki-Włochy), sołectwa: Pasturka, Bogucice Drugie i Grochowiska, które swoim zasięgiem obejmą obszar ochrony uzdrowiskowej, nie znajdują się obiekty świadczące usługi hotelarskie, pensjonaty oraz miejsca noclegowe". 

Pińczów uzdrowiskiem. Będzie dodatkowa opłata

Dopiero po tym, jak gmina zorganizuje lecznictwo uzdrowiskowe, gmina będzie mogła wprowadzić opłatę miejscową, która jest charakterystyczna dla tego typu miejsc. Według regulacji ministra finansów obecnie nie może ona przekroczyć 4,54 zł dziennie.

Co więcej, gmina uzdrowiskowa może otrzymać dotację z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w uzdrowisku w roku poprzedzającym rok bazowy. "Zakłada się, że nastąpi to najwcześniej za 10 lat" - napisano w OSR. 

Projekt rozporządzenia przekazano do konsultacji. Teraz MZ wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o nadanie danemu obszarowi tego statusu. Ta zaś w drodze rozporządzenia będzie mogła nadać danemu obszarowi status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Jak wskazano w projekcie, przepisy wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pińczów | uzdrowisko | rozporządzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »