Nowy szczyt inflacji. We wrześniu ceny wzrosły o 17,2 proc. licząc rok do roku. GUS podał wstępne dane

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według tzw. szybkiego szacunku, we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,2 proc. (wskaźnik cen 117,2), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,6 proc. – to największy miesięczny skok od maja. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Inflacja we wrześniu osiągnęła najwyższy poziom od 1997 r.

Przypomnijmy przewidywania analityków: rynkowy konsensus dla wrześniowej inflacji sięgnął w prognozach ekspertów 16,5 proc.

Nie brakowało jednak opinii, że wrześniowy odczyt przyniesie nam wskaźnik CPI na poziomie nawet 17 proc. Dzisiejsze (piątkowe) dane (podkreślmy: to dane wstępne - tzw. szybki szacunek) pokazują większą od prognoz dynamikę wzrostu cen.

Eksperci nie mają wątpliwości - do wzrostu inflacji przyczynia się galopada cen nośników energii, która przekłada się na drożyznę w innych sektorach - np. na ceny żywności.

Reklama

Rynek spodziewał się wzrostu inflacji we wrześniu

"Spodziewamy się, że  inflacja CPI wzrosła, do 16,7 proc. r/r z 16,1 proc. r/r w sierpniu (kons.:16,5 proc.), pomimo spadku cen paliw, za sprawą wzrostu cen energii i żywności oraz przy widocznych w inflacji bazowej tzw. efektach drugiej rundy" - napisali w porannym komentarzu analitycy PKO BP.

Optymistami nie byli także analitycy ING. "Wielu obserwatorów gospodarki, w tym niektórzy członkowie RPP, zapowiadali, że po sierpniowym szczycie, inflacja będzie się obniżała w kolejnych miesiącach. Od dłuższego czasu wskazywaliśmy na ryzyka w górę dla takiego scenariusza, a nasze najnowsze szacunki wskazują, że pomimo dalszego spadku cen paliw inflacja CPI wzrosła we wrześniu do 16,7 proc.r/r (konsensus: 16,5 proc. r/r). Prym wiodły dalsze wzrosty cen żywności oraz nośników energii. Uporczywie wysoka pozostaje także inflacja bazowa" - napisali w piątkowym, porannym komentarzu.

Dzisiejszy (piątkowy) szybki odczyt inflacji konsumenckiej nie pozostawia złudzeń - wciąż jesteśmy przed szczytem inflacyjnym. Ceny dynamicznie rosną.

Warto zwrócić uwagę na "siły napędowe" inflacji CPI w Polsce. To nośniki energii, żywność oraz - mimo cyklicznych wzrostów i spadków - paliwa.

Inflacja w Europie: W Niemczech rośnie; w Hiszpanii spada!

Inflacja jest problemem dla wielu krajów. Niemcy odnotowały gwałtowny wzrost inflacji i według wstępnych szacunków jej poziom to ok. 10 proc.. To najwyższa stopa inflacji w kraju od początku lat 50. XX wieku.

Co ciekawe, w Hiszpanii spada inflacja. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) zmniejszył się we wrześniu do 9,0 proc. - to o półtora punktu mniej niż było w sierpniu - wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez hiszpański Narodowy Instytut Statystyczny (INE).

***



INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | GUS | CPI | inflacja w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »