Nowy zakaz dla palaczy coraz bliżej. Komisja poparła rządowy projekt ustawy

Zła wiadomość dla palaczy. Sejmowa komisja przyjęła projekt zakazujący sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Rządowy projekt zostanie rozpatrzony przez posłów w czwartek (20.02). Przepisy, będące odpowiedzią na unijne wymagania, przewidują dziewięciomiesięczny okres przejściowy pozwalający przemysłowi przygotować się na nowe prawo.

Sejmowa komisja w środę (19.02) poparła rządowy projekt wprowadzający zakaz, który uderzy w palaczy korzystających nie z tradycyjnych papierosów, a wyrobów tytoniowych, gdzie wkład jest podgrzewany. Już niedługo w życie może wejść nowy zakaz

Zła wiadomość dla palaczy, nowy zakaz na horyzoncie

Środowe obrady Komisji Zdrowia przyniosły ze sobą ważne decyzje, które mogą bezpośrednio wpłynąć na rodzimy rynek wyrobów tytoniowych. Palacze muszą przygotować się na nowy zakaz. Nie chodzi jednak o kolejne ograniczenia regulujące to, gdzie w miejscach publicznych można palić, a o całkowite wycofanie z rynku konkretnego produktu. 

Reklama

Rządowy projekt ustawy zakazującej sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem uzyskał zielone światło z sejmowej Komisji Zdrowia. W środowym głosowaniu 17 osób poparło nowy zakaz. Dwie osoby były przeciwne wycofaniu z rynku produktu, a kolejnych dwóch członków wstrzymało się od głosu. 

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Sejmowa komisja nie wprowadziła do proponowanego brzmienia przepisów żadnych zmian. Teraz sprawa trafi na salę plenarną. Posłowie będą słuchać sprawozdania przedstawianego przez Martę Golbik (Koalicja Obywatelska) na czwartkowym (20.02) posiedzeniu Sejmu. 

Producenci dostaną 9 miesięcy okresu przejściowego

Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia, podczas tłumaczenia posłom szczegółów projektu wskazał, że proponowany zakaz zawiera w sobie przepisy mówiące o dziewięciomiesięcznym okresie przejściowym dla producentów i sprzedających podgrzewane wyroby tytoniowe z aromatem. Zawarcie takiego zapisu to efekt tego, iż Biuro do spraw Substancji Chemicznych ma sześć miesięcy na wydanie opinii w sprawie produktu zgłoszonego do sprzedaży. 

"Zaproponowane 9 miesięcy okresu przejściowego zapewni, że producenci będą w stanie wypełnić wymogi wymienionej procedury zgłoszenia nowych nowatorskich wyrobów tytoniowych" - przekazywał Wojciech Konieczny, wiceszef MZ. 

Nowy zakaz dla palaczy

Rodzimy rynek tytoniowy już niedługo może zupełnie się zmienić. Przychylenie się posłów i posłanek do rządowego projektu ustawy zakazującej sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem wymusi przemodelowanie oferty przemysłu tytoniowego, który w ostatnim czasie odnotowuje wzrost zainteresowania produktami podgrzewających susz. 

Nowy zakaz, który uderzy w palaczy, to efekt unijnych przepisów. Autorzy rządowego projektu wskazują, że Komisja Europejska przedstawiła dane obrazujące wzrost sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych w ostatnich latach. Mowa o wzroście opiewającym na 2009 proc. Całkowita wielkość ich udziału w rynku wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej kształtuje się obecnie na poziomie 3,33 proc. 

"W związku z tym należy podzielić stanowisko Komisji Europejskiej wskazujące na pojawienie się +istotnej zmiany okoliczności+, wymuszającej przyjęcie odpowiedniego aktu delegowanego na poziomie całej Unii Europejskiej mającego na celu zniesienie zwolnienia z zakazu stosowania aromatów charakterystycznych w podgrzewanych wyrobach tytoniowych" - czytamy w projekcie ustawy.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sejm RP | palacze | wyroby tytoniowe | sejmowa komisja zdrowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »