Zakażą popularnych opakowań plastikowych. Zielone światło dla nowych przepisów
Nadchodzą nowe unijne przepisy, które zmienią to, jak wygląda rynek. W poniedziałek (16.12) kraje członkowskie Unii Europejskiej zgodziły się na istotną zmianę w kwestii tego, jak pakowane są produkty dostępne w hotelach czy restauracjach. Do 2030 r. wszystkie opakowania mają nadawać się do recyklingu. Plany wspólnoty są ambitne, a już niedługo do historii przejdą kosmetyki w miniaturowych opakowaniach czy ketchup w plastikowej saszetce.
Zielony Ład zmieni to, jak wygląda europejski rynek opakowań i odczują to zwykli obywatele. Powodem jest nowe rozporządzenie, na które w poniedziałek 16 grudnia zgodziły się kraje członkowskie Unii Europejskiej. Nowe regulacje dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) do 2030 r. zrewolucjonizują dotychczasowe rozwiązania.
Kraje członkowskie zgodziły się na propozycje Komisji Europejskiej w zakresie zmian obejmujących plastikowe i metalowe opakowania. Proces legislacyjny wraz z akceptacją państw został zakończony, jednak nie oznacza to, że nowe regulacje wchodzą w życie od razu. Przepisy będą musiały być zastosowane po upływie 18 miesięcy od opublikowania rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Co dokładnie zmienią nowe regulacje wynikające z nowych przepisów wprowadzonych w ramach Europejskiego Zielonego Ładu? Państwa członkowskie, a przede wszystkim producenci opakowań, będą zobligowani do zmiany, jeśli ich produkty nie nadają się do recyklingu.
Już za 6 lat, a więc w 2030 r., w Unii Europejskiej opakowania mają nadawać się do recyklingu, który jest "ekonomicznie opłacalny". Do 2029 r. jednorazowe metalowe oraz plastikowe pojemniki na napoje będą musiały być zbierane oddzielnie. Jednym z dopuszczonych rozwiązań jest wykorzystanie systemów kaucyjnych.
Nowe przepisy powodują de facto, że część obecnie używanych opakowań będzie w Unii Europejskiej zakazana. W 2030 r. nie będzie możliwe kupienie miniaturowych kosmetyków w plastikowych pojemnikach. Co więcej, znane z restauracji plastikowe torebki na ketchup czy musztardę również znikną. Zakazane będzie także podawanie śmietanki do kawy w dobrze znanych małych, okrągłych, plastikowych opakowaniach.
Na liście zakazanych opakowań, które na przestrzeni najbliższych lat znikną z rynku, znajdują się również bardzo lekkie torebki plastikowe. Analogiczna sytuacja dotyczy sprzedaży owoców i warzyw. Produkty te sprzedawane w ilości poniżej 1,5 kg nie będą mogły być pakowane w opakowania z tworzyw sztucznych.
Nowe rozporządzenie wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu przemodeluje zupełnie to, jak wygląda rynek Starego Kontynentu. Producenci będą musieli dostosować swoje produkty oraz linie produkcyjne do nowych przepisów dotyczących bardziej ekologicznych opakowań.
Plany stawiane przez Komisję Europejską są ambitne. UE ma jednoznacznie postawić na opakowania wielokrotnego użytku. Jednym z przejawów tego trendu ma być zobligowanie producentów i dystrybutorów napojów do pozwolenia na to, aby klienci korzystali z własnego pojemnika. Analogiczna sytuacja dotyczy kwestii sprzedaży żywności.
Nowe cele dotyczące zmniejszania ilości odpadów opakowaniowych wynikające z zaakceptowanego rozporządzenia wskazują, że do 2030 r. wskaźnik ten ma się zmniejszyć o 5 proc. w stosunku do 2018 r. W 2040 r. ilość odpadów na jednego mieszkańca ma już być mniejsza o 15 proc. Co ważne jednak, nowe zasady zaczną obowiązywać dopiero, gdy zostaną wdrożone do prawa krajowego.