NWR chce po połączeniu z Bogdanką stać się liderem regionalnym w branży

New World Resources, który wezwał we wtorek do sprzedaży 100 proc. akcji Bogdanki, chce po planowanej fuzji obu firm stać się regionalnym liderem, posiadającym rozwiniętą bazę rezerw, różnorodność produktową i geograficzną oraz silną tożsamość regionalną.

- Połączenie NWR i Bogdanki stworzy lidera przemysłu wydobycia węgla w Europie Środkowej z Polską będącą w samym centrum przyszłego rozwoju. Dzięki rozwiniętej bazie rezerw, różnorodności produktowej i geograficznej, a także uzupełniającym się bazom klientów, połączona grupa posiadała będzie potencjał oraz zasoby stwarzające silną platformę do przyszłych konsolidacji w regionie - powiedział Mike Salamon, pełniący funkcję prezesa NWR, cytowany w komunikacie.

- Planowana konsolidacja połączy dwa najlepsze na rynku zespoły zarządzających o uznanych osiągnięciach, realizujących istotne projekty rozwojowe oraz dzielących przekonanie o tworzeniu wartości poprzez wykorzystywanie możliwości istotnego rozwoju, których motorem jest wzrost produkcji samochodów i zapotrzebowania na energię elektryczną w regionie - dodał.

Reklama

Zamiarem NWR jest, aby zespół zarządzający Bogdanki kierował działalnością połączonej grupy w Polsce, włącznie z planowaną inwestycją NWR w Dębieńsku, a ponadto aby stał na czele przyszłych akwizycji i nowych projektów w Polsce.

- Dzięki silnej logice biznesowej, w wyniku połączenia powstanie regionalny lider; stanowi to bardzo atrakcyjną propozycję dla obydwu spółek, ich pracowników oraz akcjonariuszy - powiedział Salamon.

NWR ogłosił też zamiar zmiany miejsca rejestracji spółki na Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W opinii NWR zmiana ta powinna zapewnić spółce kwalifikację do indeksu FTSE series index. Zgodnie z przeprowadzonym przez spółkę badaniem wykonalności, pod warunkiem przeprowadzenia dalszych analiz oraz uzyskania odpowiednich zgód regulacyjnych, podatkowych i innych, NWR spodziewa się, że rejestracja spółki w Wielkiej Brytanii nastąpi w pierwszej połowie 2011 roku.

NWR wezwał we wtorek do sprzedaży 34.013.590 akcji Bogdanki, stanowiących 100 proc. kapitału - podał pośredniczący w wezwaniu DM Banku Handlowego. Wezwanie dojdzie do skutku, gdy będą zapisy na 75 proc. akcji Bogdanki. Zapisy będą przyjmowane od 25 października do 29 listopada.

Za jedną akcję Bogdanki NWR oferuje 100,75 zł. Przed zawieszeniem notowań na GPW za jedną akcję Bogdanki płacono 89,05 zł.

Cena proponowana w wezwaniu zapewnia premię w wysokości 13 proc. w stosunku do ceny zamknięcia dla akcji Bogdanki z 4 października 2010 roku oraz premię w wysokości odpowiednio 26 i 31 proc. w stosunku do średnich arytmetycznych ze średnich, dziennych cen ważonych wolumenem obrotu na GPW akcji Bogdanki z ostatnich 3 i 6 miesięcy przed ogłoszeniem wezwania.

Łączna wartość transakcji może wynieść 3,427 mld zł, czyli 857 mln euro.

Jeśli wezwanie zakończy się powodzeniem, NWR chce wycofać Bogdankę z warszawskiej giełdy.

Sprawdź bieżące notowania Bogdanki i NWR na stronach BIZNES INTERIA.PL

- - - - -

NWR zapowiada kontynuację programu inwestycyjnego Bogdanki

Prezes New World Resources Mike Salamon zapowiada, że po ewentualnym powodzeniu wezwania na akcje Bogdanki, utrzyma dotychczasowy program inwestycyjny przejętej spółki.

- Naszym zamiarem jest kontynuowanie programu inwestycyjnego Bogdanki. Znamy informacje z mediów i te plany nam się podobają. Poinformowaliśmy zarząd Bogdanki o naszych planach wezwania, muszą to przeanalizować, porozmawiać z pracownikami i akcjonariuszami - powiedział Salamon.

Jego zdaniem, zaproponowana przez NWR cena za akcje Bogdanki (100,75 zł za sztukę) zawiera dużą premię.

- Spodziewamy się finalizacji transakcji w grudniu - powiedział Salamon.

- - - - -

NWR wierzy w powodzenie wezwania na akcje Bogdanki

- Jesteśmy pewni, że osiągniemy poziom 75 proc. akcji Bogdanki. Duża część inwestorów się pokrywa, znamy ich i wydaje nam się, że wiemy, jak z nimi rozmawiać - powiedział na konferencji prasowej wiceprezes NWR Marek Jelinek.

Prezes Mike Salamon poinformował, że żadne rozmowy z funduszami jeszcze się nie zaczęły, ale z posiadanych przez niego informacji wynika, że około 30 proc. akcjonariuszy instytucjonalnych Bogdanki jest też obecnych w akcjonariacie NWR.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wezwania | NEW | New World | W.E. | 100 | 'Wtorek'
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »