Obraz Malczewskiego najdroższy w Polsce. Padł rekord na rynku sztuki

Na czwartkowej aukcji w Domu Aukcyjnym DESA Unicum padł historyczny rekord. Obraz "Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego został sprzedany za 20,4 mln zł. To najdrożej sprzedane dzieło na polskim rynku aukcyjnym. Obraz okazał się prawdziwym hitem wczorajszej aukcji. Nawet toczące się śledztwo i sprzedaż, która miała charakter "warunkowy", nie odstraszyły kolekcjonerów. Prokuratura nadal bada na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy w latach 50. XX wieku mogło dojść do nielegalnego wywiezienia dzieła z kraju.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Do tej pory najdroższym dziełem sztuki w historii polskiego rynku był "Portret damy" Rubensa, który został sprzedany w marcu tego roku w DESA Unicum za 14,4 mln zł. Spośród polskich prac rekordową kwotę 13,44 mln złotych uzyskał w listopadzie 2021 roku, również na aukcji w DESA Unicum, obraz "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego.

- Jesteśmy dumni, że ten kolejny rekord aukcyjny padł w DESA Unicum. Obecność dzieła tej klasy na aukcji i sprzedaż za tak wysoką kwotę świadczą o rosnącej roli naszego rynku sztuki - mówi Juliusz Windorbski, prezes zarządu DESA S.A. 

Reklama

Warunkowy charakter sprzedaży 

"Rzeczywistość" Jacka Malczewskiego została sprowadzona do Polski i pokazana polskiej publiczności po niemal 100-letniej przerwie. Publicznie była wystawiona ostatni raz w 1926 roku i od tego czasu o istnieniu obrazu zaświadczała tylko czarno-biała fotografia autorstwa Amalii Krieger, krakowskiej fotografki, z początku XX wieku. 

Dzieło przez wiele dekad pozostawało w pochodzącej ze Śląska polsko-niemieckiej kolekcji rodzinnej, która w ramach łączenia rodzin przeniosła się w latach 50. do Niemiec. Obraz - jako mienie przesiedleńcze - pojechał razem z nimi.

Sprzedaż obrazu miała jednak charakter warunkowy, co oznacza, że nowy nabywca zostanie jego pełnoprawnym właścicielem w momencie wyjaśnienia kontrowersji wokół dzieła.

Prokuratura na zlecenie resortu kultury bada, czy w latach 50. XX wieku mogło dojść do nielegalnego wywiezienia dzieła z kraju. DESA Unicum zapewnia, że dokonała wszelkich formalności związanych z przygotowaniem obrazu do wystawienia na aukcję, a wyjaśnienie tej sprawy jest kwestią czasu. 

Poszukiwane dzieła, wysokie kwoty

- Obraz Stanisława Wyspiańskiego "Dziewczynka oparta o stół, portret Wandy Nowakównej" (1902) został sprzedany za kwotę 4,44 mln zł.

- Za 3,24 mln złotych został sprzedany obraz "Zapusty" Tadeusza Makowskiego, który przedstawia trzech chłopców podczas karnawałowej zabawy. Z kolei za 960 tys. zł zakończyła się sprzedaż pracy  "Chłopiec w zielonej kamizelce" Eugeniusza Zaka.

- Wysokie kwoty uzyskały: "Portret Louisa Libaude`a", Olgi Boznańskiej - 552 tys. zł, dwie prace Tamary Łempickiej   "Marta natura z jabłkami" - 744 tys. zł oraz "Akt" - 360 tys. zł, a także dzieła Marii Melanii Mutermilch/Mela Muter - "Macierzyństwo" - 576 tys. zł, "Pejzaż górski - 576 tys. zł, "Portret Pani Pfeffel" - 216 tys. zł.

Podczas aukcji licytowanych było 65 prac, które zostały sprzedane łącznie za 43,75 mln zł (kwota ta uwzględnia opłaty aukcyjne), co jest rekordem w historii aukcji na polskim rynku. Druga odsłona tej aukcji "Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie" odbędzie się 15 grudnia.

INTERIA.PL/Informacja prasowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »