Oczekiwana zmiana w chorobowym już w przyszłym roku. Donald Tusk podał szczegóły

Donald Tusk zapowiedział zmiany w przepisach dotyczących wypłaty wynagrodzenia chorobowego pracownikom. Na konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu premier zapowiedział, że jego gabinet rozpoczął prace nad projektem, który od 2025 roku ma "zminimalizować" ciężar opłacania chorobowego przez przedsiębiorców. Już od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego za wypłatę wynagrodzenia choremu pracownikowi ma odpowiadać ZUS.

- Zaczęła się praca i odpowiedni projekt przedstawimy, żeby od przyszłego roku mogły obowiązywać nowe zasady, czyli aby ten ciężar opłacania wynagrodzenia chorobowego przez przedsiębiorcę zminimalizować  - powiedział premier.

Zmiany w chorobowym od 2025 roku. Donald Tusk przedstawił plan

- Chcemy osiągnąć ten efekt w postaci rządowego projektu ustawy - tak, aby w przyszłym roku to obciążenie wynagrodzeniem chorobowym zredukować do zera lub jakiegoś absolutnego minimum - doprecyzował.

Obecnie wypłata wynagrodzenia chorobowego - czyli 80 proc. wynagrodzenia wypłacane w okresie niezdolności pracownika do pracy - spoczywa na przedsiębiorcy, przypomniał premier. - My zakładamy, że ten obowiązek powinien spoczywać na ZUS - podkreślił. Zarazem jednak premier przyznał, że wypłacanie przez ZUS chorobowego "od pierwszego dnia" absencji pracownika, który przebywa na L4, "rodzi bardzo poważne konsekwencje finansowe".

Reklama

Według Donalda Tuska, rząd chciałby uniknąć sytuacji, w której największymi beneficjentami proponowanego rozwiązania byłyby największe firmy, korporacje. - Nie to jest intencją - powiedział premier.

Jeszcze przed wyborami parlamentarnymi Donald Tusk wskazywał, że chorobowe pracownika już od pierwszego dnia jego pobytu na L4 ma być płacone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie przez pracodawcę.

ZUS płaci za chorego pracownika dopiero po 33 dniach. Rząd chce zmian

Obecnie za pobyt pracownika na zwolnieniu - do wyczerpania się puli 33 dni pobytu na L4 w danym roku kalendarzowym - płaci pracodawca. W tym 33-dniowym okresie pracownik otrzymuje tzw. "chorobowe". Od 34. dnia pobytu pracownika na L4 "pałeczkę" przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zaczyna wypłacać mu zasiłek chorobowy, finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). W przypadku pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia, ZUS wkracza z wypłatą zasiłku już od 15. dnia pobytu na L4 - pracodawca zaś wypłaca chorobowe przez pierwszych 14 dni zwolnienia lekarskiego.

W swoich "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów" KO zapowiadała, że nowe rozwiązania w zakresie wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego mają dotyczyć jedynie mikroprzedsiębiorców, ale w umowie koalicyjnej liderów nowej większości rządzącej takiego zawężenia już nie znajdujemy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | chorobowe | zmiany w przepisach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »