Ważna zmiana dla przedsiębiorców. Padła zapowiedź premiera
Premier Donald Tusk zapowiedział, że do końca marca do Sejmu trafi projekt ustawy, dzięki któremu mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni będą mogli wybrać sobie jeden miesiąc w ciągu roku kalendarzowego, w którym nie będą odprowadzać składek do Zakładu Ubezpieczenia Społecznego. Składki te pokryje wówczas państwo - zapewnił premier.
Premier na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów poinformował, że planowany pakiet rozwiązań powinien "ulżyć doli samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców".
- Jednym z pakietów, o których mówiliśmy w kampanii, był urlop samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców, aby osoby te, jak inni pracujący, miały prawo do tego urlopu, w którym nie będą obciążone finansowo składką ZUS-owską, a mikroprzedsiębiorcy i samozatrudnieni, kiedy są na urlopie, z reguły nie wykonują czynności, które przynoszą im dochód - wyjaśnił premier.
- Dzisiaj przyjęliśmy informację od ministra Hetmana (ministra rozwoju i technologii - red.), która zaowocuje założeniami, szybkimi konsultacjami, aby do końca marca projekt ustawy trafił do Sejmu - powiedział premier.
- Każdy mikroprzedsiębiorca, samozatrudniony, będzie mógł wybrać jeden miesiąc w roku wolny od składki ZUS - dodał. Donald Tusk zapewnił też, że w okresie, w którym przedsiębiorca nie będzie opłacał składki, pokryje ją za niego budżet państwa, "tak, aby nikt nie był stratny".
4 stycznia 2024 r. na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiły się założenia do projektu ustawy o wakacjach od ZUS. Według nich, przedsiębiorcy nie musieliby płacić m.in. składek społecznych przez nawet 3 miesiące w roku.
"Odpowiedzią na rosnące obciążenia publicznoprawne przedsiębiorców będzie instytucja wakacji składkowych. Przewiduje ona, że każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze do 3 miesięcy kalendarzowych w ciągu roku kalendarzowego. Po upływie okresu (lub okresów) niepodlegania ponowne objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi następować będzie automatycznie i nie będzie wymagało osobnego zgłoszenia" - napisano w założeniach.
Zapowiedzi premiera z wtorkowej (9 stycznia) konferencji stanowią zatem zmianę wobec pierwotnych założeń.
Również 4 stycznia szef resortu rozwoju Krzysztof Hetman zasygnalizował, że wakacje od ZUS będą funkcjonować w 2025 roku, ale niewykluczone jest wprowadzenie ich jeszcze w tym roku.
Eksperci w dziedzinie ubezpieczeń i rynku pracy wskazywali już w przestrzeni publicznej na pewne wątpliwości związane z wakacjami od ZUS - zadając między innymi pytania o to, jak wpłyną one na staż liczony do emerytury minimalnej, a także o to, czy nie będą skutkowały "wypychaniem" pracowników na samozatrudnienie. Szerzej Interia Biznes pisała o tym tutaj.