Od 1 lipca zmiany w prawie spadkowym i darowiznach. Kwota wolna wzrośnie po raz pierwszy od 20 lat

Nadchodzą zmiany w prawie podatkowym i od darowizn. Po raz pierwszy od 20 lat ponad trzykrotnie wzrośnie kwota wolna od podatku. Z wyższej sumy zwolnienia spadkobiercy i obdarowani skorzystają od 1 lipca.

Zmiany zostały przyjęte przez Sejm pod koniec stycznia. Zostaną wprowadzone za sprawą tzw. ustawy deregulacyjnej, która nowelizuje kilkanaście aktów prawnych. Kwoty wolne od podatków i darowizn podniesiono we wszystkich trzech grupach.  

Pierwsza grupa zyska najwięcej

Od 1 lipca 2023 r. dla osób zaliczonych do I grupy podatkowej, kwota wolna od podatku od spadków i darowizn wyniesie 36 120 zł. To ponad trzykrotnie więcej niż obecnie - 10 434 zł. Jeśli są to kwoty przekazane przez kilku osób to kwota zwolnienia wzrastado 108 360 zł. 

Do pierwszej grupy należą małżonkowie i ich potomkowie, tzw. zstępni -  dzieci, wnuki, prawnuki. Do tej grupy zaliczani są też przodkowie danej osoby, czyli wstępni. Są nimi rodzice, dziadkowie, pradziadkowie a także pasierbowie, zięciowie, synowie, rodzeństwo, ojczymowie, macochy i teściowie.

Reklama

Druga i trzecia grupa też zyskuje

Osoby zaliczane do II grupy podatkowej będą mogły sobie odliczyć od spadków i darowizn 27 090 zł - trzy i pół razy więcej niż dotychczas (7 878 zł.) W przypadku nabycia od kilku osób, kwota zwolniona od podatku wyniesie 81 270 zł. Do drugiej grupy należą zstępni rodzeństwa - ich dzieci, wnukowie, prawnukowie a także rodzeństwo rodziców, małżonkowie pasierbów oraz ich dzieci, wnuki i prawnuki. Do drugiej grupy zaliczani są też małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, a także małżonkowie rodzeństwa małżonków. 

W trzeciej grupie podatkowej, do której wchodzą pozostali nabywcy, kwota wolna od podatków od spadków i darowizn wynosi 18 060 zł. Dla porównania, obecnie obowiązująca to 5 308 zł. Jeśli przekazuje ją kilka osób, to wzrasta ona do 54 180 zł.

Pół roku na zgłoszenie do US

Oprócz trzech grup podatkowych istnieje jeszcze grupa "0" - tych, którzy są w całości zwolnieni od podatku od spadków i darowizn, bez względu na ich wielkość. Należy do niej najbliższa rodzina. Trzeba jednak w ciągu 6 miesięcy zgłosić nabycie do Urzędu Skarbowego (formularz SD-Z2). Przekroczenie tego terminu oznaczać będzie konieczność zapłaty podatku w pełnej wysokości. Jeśli zaś otrzymana darowizna zostanie ujawniona w wyniku kontroli, zostanie obciążona 20 proc. podatkiem. 

EW

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spadek | darowizna | podatek | zwolnienie z podatku | kwota wolna od podatku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »