Odbierz podatek płacony za granicą

Jeśli pracowałeś legalnie za granicą, to z twojej płacy pobierano zaliczki na podatek. Możesz odzyskać te pieniądze, ponieważ w 98 proc. przypadków zaliczki są pobierane w zawyżonej kwocie.

Średnia kwota zwrotu podatku wynosi aż 500 euro, więc warto próbować. Nie jest to sprawa łatwa, gdyż przepisy podatkowe są skomplikowane i w każdym kraju inne. Dlatego korzystnym posunięciem jest powierzenie odzyskiwania podatku wyspecjalizowanej firmie.

"Najwyższy zwrot, który uzyskał jeden z naszych klientów, którego rozliczyliśmy w Niemczech wyniósł prawie 6000 euro" - mówi przedstawiciel firmy Eurotax.

Pracownicy tego rodzaju firm znają aktualne rozwiązania prawne i wiedzą, o które podatki warto "walczyć". Potrafią oni też dotrzeć do podatków i ubezpieczeń, o których przeciętny człowiek nie ma pojęcia. Właśnie te dodatkowe przychody często wystarczają na pokrycie prowizji firm. Nie trzeba wnosić opłat z góry, gdyż firma otrzymuje prowizję dopiero po pozytywnym załatwieniu sprawy. A pomoc specjalistów niejednokrotnie oznacza oszczędność czasu i nerwów.

Reklama

Oto kilka podstawowych informacji na temat zwrotów podatku w krajach, do których najczęściej jeżdżą Polacy:

Wielka Brytania

Tu zwrot przysługuje każdej osobie, która legalnie pracowała w Anglii a pracodawca odprowadzał za nią zaliczki na podatek. Obejmuje to też osoby pracujące w ramach samozatrudnienia. Można ubiegać się o zwrot podatku z ostatnich 5 lat, a wymagane dokumenty to P45 lub P60 albo ostatecznie ostatni payslip.

Holandia

O nadpłatę ma prawo się zwrócić każdy, kto pracował w Holandii, a pracodawca odprowadzał za niego zaliczki na podatek (ma tzw. SOFI numer). Dotyczy to pracowników zatrudnionych na umowy o pracę, pracowników sezonowych oraz zatrudnionych na umowach czasowych, przebywających na stypendiach i zatrudnionych na zlecenia. Można się ubiegać o zwrot za ostatnie 3 lata, a wymaganym dokumentem jest Jaaropgaaf.

Niemcy

Zwrot nadpłaty przysługuje każdej osobie, która legalnie pracowała w Niemczech. Nie przysługuje on jednak osobom, które pracowały w Niemczech krócej niż 183 dni w roku kalendarzowym i jednocześnie uzyskały w Polsce dochody przekraczające 2.050 euro. Można się ubiegać o zwrot za ostatnie 2 lata, a dokumentami do tego potrzebnymi są karta podatkowa lub zaświadczenie podatkowe.

Irlandia

Obowiązują podobne zasady, jak w Wielkiej Brytanii, z tym, że ubiegać się o zwrot można za ostatnie 3 lata.

USA

O zwrot nadpłaty może ubiegać się każda osoba, która legalnie pracowała w USA a pracodawca odprowadzał za nią zaliczki na podatek. Można się ubiegać o nadpłaty z ostatnich 3 lat, a wymaganymi dokumentami są: W-2, kopia paszportu, kopia Social Security Number.

Źródło: Praca i nauka za zagranicą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pracodawca | zaliczki | zwrot | podatek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »