Opóźnione 800 plus. Te rodziny dostaną dopiero we wrześniu
800 plus obowiązuje od początku 2024 roku, a już można zapisywać się na rozdanie świadczenia w okresie rozliczeniowym 1 czerwca 2024 - 31 maja 2025. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przypomina, że konieczne jest złożenie wniosku, jeśli chcemy dalej otrzymywać pieniądze. Jeśli nie zdążymy na czas, wypłata 800 plus zostanie opóźniona.
- ZUS przypomina, że trzeba złożyć wniosek o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. Najlepiej zrobić to do końca kwietnia.
- Ci, którzy wniosek o przedłużenie wypłaty świadczenia zgłoszą się później, mogą dostać pieniądze nawet we wrześniu.
- Po 800 plus zgłaszać się można wyłącznie drogą elektroniczną.
Świadczenie wychowawcze tylko w 2023 roku kosztowało aż 41,6 mld zł. Obsługa świadczenia w tym roku bez wątpienia będzie droższa, ponieważ świadczenie przekształcono w 800 plus. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, by złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy. Spóźnienie może skutkować sporą obsuwą w terminie wypłat.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wnioskach o 800 plus. Nabór wniosków na okres od 1 czerwca 2024 do 31 maja 2025 trwa od 1 lutego. Wniosek o 800 plus można złożyć w dowolnym czasie, jednak najlepiej zrobić to do 30 kwietnia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w czerwcu dostaniemy pieniądze i zachowamy ciągłość wypłat.
Brak wniosku do końca kwietnia przerwie ciągłość wypłat. Zgłoszenie się w maju sprawi, że w czerwcu nie będzie pieniędzy, a wypłata pojawi się w lipcu z wyrównaniem za czerwiec. Czerwiec jest ostatnim miesiącem, w którym złożenie wniosku zaowocuje wyrównaniem. Wówczas wypłata 800 plus trafi na konto w sierpniu z wyrównaniem za poprzednie miesiące.
Najgorzej, gdy beneficjent prześpi pierwszą połowę roku i po pieniądze zgłosi się w lipcu. W takim wypadku ZUS wyśle świadczenie dopiero we wrześniu i z wyrównaniem tylko od lipca. Spóźniony wnioskodawca straci więc 800 zł za czerwiec.
Wnioski o 800 plus przyjmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a składać je można wyłącznie drogą elektroniczną. Są cztery sposoby składania wniosku. To kolejno:
- platforma PUE ZUS - tam można również znaleźć informacje na temat wniosku i jego obsługi,
- strona internetowa banku lub jego aplikacja mobilna,
- Emp@tia, czyli portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- aplikacja mZUS na smartfony, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 800 plus.
Przemysław Terlecki