Organizacja zbiórki pieniędzy na terenie uczelni
Czy organizacja przez studentów zbiórki pieniędzy na terenie uczelni, z której zebrane środki pieniężne zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację podopiecznego fundacji będą rodziły jakiekolwiek skutki podatkowe po stronie uczelni jeżeli udostępni ona miejsce i rachunek bankowy?
Istotne z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych jest wskazanie, czy na gruncie przedstawionego stanu faktycznego, fakt organizacji zbiórki i przekazania na konto uczelni środków pieniężnych od osób składających datki, które to środki następnie będą przekazane fundacji, powoduje powstanie po stronie uczelni przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Jeżeli uczelnia nie pobiera żadnego wynagrodzenia z tytułu ww. czynności oraz nie ponosi żadnych kosztów związanych ze zbiórką, w ocenie ECDDP należy stwierdzić, iż uczelnia nie osiąga z tytułu zbiórki żadnego przysporzenia majątkowego o charakterze definitywnym, które mogłoby stanowić przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W literaturze przedmiotu przyjmuje się bowiem, że z przychodem będą wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, rzeczywiście otrzymane w roku podatkowym (por.: Małecki P., Mazurkiewicz M., CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz., LEX 2014). Zatem przychód może powstać jedynie w przypadku definitywnych przysporzeń majątkowych, skutkujących zwiększeniem aktywów podatnika (podobnie wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 27 listopada 2003 r., sygn. III SA 3382/02).
Jeśli więc uczelnia nie otrzyma jakiekolwiek przysporzenia/wartości zwiększającego jej aktywa w sposób definitywny, a jedynie udostępni swój rachunek bankowy, na który mają zostać wpłacone zebrane środki pieniężne, to nie można mówić o powstaniu jakiegokolwiek przysporzenia po stronie uczelni (o ile wszystkie środki pieniężne zostaną przekazane na konto fundacji).Aby jednak w tym zakresie uniknąć ryzyk podatkowych, zalecane jest potwierdzenie zasad prowadzenia zbiórki w odrębnym dokumencie (np. porozumieniu uczelni/studentów zawartego z fundacją), z którego jasno wynikać będzie to, kto jest faktycznym organizatorem zbiórki, jakie są zasady przekazywania (wszystkich) środków zebranych podczas zbiórki oraz to, że uczelnia - w odniesieniu do zebranych środków (gdyby te miały być przekazywane za pośrednictwem rachunku uczelni) - pełni jedynie rolę podmiotu pośredniczącego w ich przekazaniu.
Grzegorz Wachołek
ECDDP Spółka doradztwa podatkowego