Orlen domyka fuzję. Jest zgoda akcjonariuszy na sprzedaż magazynów gazu

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu głosuje dziś nie tylko nad zmianami w składzie rady nadzorczej, ale także nad uchwałą ws. wyrażenia zgody na sprzedaż 100 proc. udziałów w Gas Storage Poland na rzecz Gaz-System. Sprzedaż tej spółki to realizacja warunku Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy zgodzie na połączenie Orlenu z gazowym gigantem PGNiG. Akcjonariusze wyrazili zgodę na transakcję.

"Zarząd Orlen wskazuje, że zbycie udziałów w spółce Gas Storage Poland jest spowodowane wyłącznie obowiązkiem wykonania przez Orlen, nałożonego przez Prezesa UOKiK, środka zaradczego w postaci wyzbycia się kontroli nad GSP, będącego warunkiem decyzji prezesa UOKIK wyrażającej zgodę na koncentrację Orlenu i PGNiG" - pisał Orlen w komunikacie, w którym ogłaszał zwołanie NWZA.

Przypomnijmy, że Gas Storage Poland to spółka, która prowadzi działalność regulowaną w zakresie magazynowania paliw gazowych, działając na podstawie koncesji udzielonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na okres od 1 czerwca 2012 roku do 31 maja 2032 roku.

Reklama

Dlaczego Orlen został zobowiązany do sprzedaży Gas Storage Poland?

Kiedy Orlen połączył się z PGNiG w listopadzie 2022 (była to trzecia wielka akwizycja realizowana za prezesury Daniela Obajtka - obok przejęcia Energi i Lotosu), stał się też jedynym udziałowcem spółki Gas Storage Poland. Stąd też UOKiK nakazał płockiemu koncernowi jej zbycie. Później zaakceptował państwowego Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jako potencjalnego nabywcę GSP. Gaz-System z kolei zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce, a także podmorskim gazociągiem Baltic Pipe. Jest też właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu.

Orlen nie ujawniał kwoty, za jaką chce sprzedać Gas Storage Poland - pisał jedynie w komunikacie, że "warunki cenowe transakcji zostały ustalone w oparciu o wyceny sporządzone przez renomowane podmioty audytorsko-doradcze działające na zlecenie obu stron transakcji i odpowiadają warunkom rynkowym".

Decyzją akcjonariuszy zebranych na NWZA uchwała ws. sprzedaży GSP została podjęta.

Akcjonariusze zebrani na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu głosowali też ws. zbycia przez Orlen nieruchomości położonych w gminie Stara Biała i w Płocku (poprzez wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Orlen Olefiny w związku z kontynuacją budowy Kompleksu Olefiny III) oraz ws. objęcia udziałów w zależnej Polskiej Spółce Gazownictwa, a także ws. sprzedaży aktywów na rzecz PGNiG Upstream Polska. Wszystkie te uchwały decyzją NWZA zostały podjęte.

Jeszcze przed NWZ dziennik "Rzeczpospolita" wskazywał, że "uzyskanie wymaganej większości głosów w tych sprawach nie jest pewne m.in. dlatego, że są one konsekwencją przeprowadzonej fuzji z PGNiG i realizacji inwestycji, co do których zastrzeżenia ma obecna ekipa rządząca". Koalicja 15 października od początku miała bowiem negatywne zdanie nie tylko na temat akwizycji Lotosu przez Orlen, ale także na temat przejęcia przez płocki koncern gazowego giganta, PGNiG. Ten scenariusz jednak się nie ziścił.

PKNORLEN

52,5000 +1,0000 1,94% akt.: 17.01.2025, 18:01
  • Otwarcie 51,7000
  • Max 52,6500
  • Min 51,3600
  • Kurs odniesienia 51,5000
  • Suma wolumenu 2 451 878
  • Suma obrotów 127 994 870,05
  • Widełki dolne 46,5300
  • Widełki górne 56,8700
Zobacz również: MOL UNIMOT DMGROUP
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | walne zgromadzenie | PGNiG | Borys Budka | fuzja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »