Orlen zwołuje akcjonariuszy. Zapowiada kroki prawne wobec byłego zarządu
Orlen zwołał nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy (NWZA) na 2 grudnia. Jak wynika z projektów uchwał, które będą głosowane na walnym, akcjonariusze zajmą się m.in. kwestią odpowiedzialności za szkody powstałe w koncernie podczas sprawowania funkcji przez poprzednie władze spółki, z Danielem Obajtkiem na czele. Zdecydują też o ewentualnych zmianach organizacyjnych biznesu paczkowego Orlenu.
Jeden z kluczowych projektów uchwały, nad którym będą głosować akcjonariusze płockiego koncernu, zakłada postanowienie o dochodzeniu przez Orlen roszczeń o naprawienie szkód wyrządzonych przy sprawowaniu zarządu - i upoważnia zarząd do podnoszenia roszczeń przeciwko byłym członkom zarządu.
Wśród osób, wobec których Orlen może wystąpić z roszczeniami, jest były prezes spółki Daniel Obajtek - obecnie europoseł z ramienia PiS.
Ponadto na liście znaleźli się: Armen Artwich, Adam Burak, Patrycja Klarecka, Zbigniew Leszczyński, Krzysztof Nowicki, Robert Perkowski, Wiesław Protasewicz, Michał Róg, Piotr Sabat, Jan Szewczak, Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Józef Węgrecki.
Akcjonariusze będą też głosować nad wydzieleniem sieci automatów paczkowych Orlenu do osobnego podmiotu. Projekt uchwały zakłada przeniesienie tej części biznesu do spółki zależnej w formie wkładu niepieniężnego.
Obecny zarząd Orlenu od dłuższego czasu sygnalizuje chęć reorganizacji biznesu paczkowego, działającego pod szyldem "Orlen Paczka".
"Automaty paczkowe nie są naszą podstawową działalnością" - przyznał w sierpniu w wywiadzie dla PAP Biznes prezes koncernu Ireneusz Fąfara. "Uzupełniają naszą ofertę na stacjach paliw, ale dalszy ich rozwój wymagałby znaczących nakładów finansowych. Analizujemy różne scenariusze" - dodał.
Prezes Fąfara mówił też wówczas, że Orlen rozmawia z kilkoma podmiotami na temat możliwych opcji rozwoju biznesu paczkowego.