Osłabić szok przyszłości

Nie jesteśmy w poczekalni - zgodnie stwierdzili zaproszeni do Krynicy premierzy rządów Grupy Wyszehradzkiej. Europa poszerzona, nowy ład europejski i europejska polityka przyszłości - to wspólne zadanie wszystkich państw kandydatów - zapewniali dyskutanci.

Nie jesteśmy w poczekalni - zgodnie stwierdzili zaproszeni do Krynicy
premierzy rządów Grupy Wyszehradzkiej. Europa poszerzona, nowy ład
europejski i europejska polityka przyszłości - to wspólne zadanie wszystkich
państw kandydatów - zapewniali dyskutanci.

Pierwsza inicjująca sesja plenarna tego forum zakończyła się wspólną deklaracją kontynuowania procesu integracji nawet po wejściu do Unii państw obecnie kandydujących. Nowa granica Unii, jaka powstanie w 2004 roku, nie stanie się nową żelażną kurtyną - powiedział podczas panelu Leszek Miller.

Premier zapewnił, że polski rząd po zakończeniu procesu intergracji podtrzyma sąsiedzkie stosunki z nowo przyjętymi członkami Wspólnoty. Polska pozostanie również otwarta na współpracę z krajami, które w przyszłości będą zainteresowane wstąpieniem do struktur europejskich.

Reklama

Aby to zainteresowanie podtrzymać, konieczne jest osłabienie szoku przyszłości - mówił dziś przewodniczący sejmowej Komisji Europejskiej, Józef Oleksy. Dotyczy to nie tylko krajów potencjalnie zainteresowanych wstąpieniem do UE, ale i obywateli państw kandydackich. Zadaniem polityków

jest ich reprezentowanie ale również przekonanie do uczestnictwa w Unii, uważa Oleksy. Ważne są przy tym starania o podtrzymanie i zachowanie tożsamości narodowej obywateli oraz o poprawę bezpieczeństwa, walkę z terroryzmem i przestępczością.

Podczas tegorocznego Forum uczestnicy poświęcą bezpieczństwu na świecie szczególną uwagę. Temat jego poprawy został tylko zainicjowany podczas pierwszego spotkania plenarnego. W programie spotkań w Krynicy pojawi się wielokrotnie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: forum | szok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »