Reklama

Osoby fizyczne na liście ostrzeżeń KNF

Aktualizowana co pewien czas lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego powiększyła się o nowe wpisy. Po raz pierwszy znalazły się na niej osoby fizyczne: Szymon M., któremu zarzuca się wykonywanie czynności bankowych bez zezwolenia KNF, a także Marcin Jerzy P. oraz Tomasz D., którzy bez zgody KNF wykonywać mają działalność maklerską.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie tylko sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym czy sektorem kas spółdzielczych, ale za cel stawia sobie także zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, jego stabilności, bezpieczeństwa i przejrzystości. KNF dąży także do budowy zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienia ochrony interesów uczestników, szczególnie nieprofesjonalnych tego rynku. Zgodnie z tym założeniem, KNF ostrzega przed podmiotami, które angażują się w działalność na rynku finansowym nie posiadając odpowiednich zezwoleń KNF.

Reklama

Zobacz listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Aktualna lista ostrzeżeń publicznych Komisji zawiera obecnie 94 wpisy, które dokonywane zostały zgodnie z kategorią podejrzenia popełnienia przestępstwa, w tym między innymi brak zezwolenia KNF na wykonywanie czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem; prowadzenie działalności maklerskiej; wykonywanie działalności bez wpisu do rejestru agentów firm inwestycyjnych; wykonywanie działalności polegającej na lokowaniu w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego lub inne prawa majątkowe, środków pieniężnych czy prowadzenie giełd towarowych. Zgodnie z art. 6b ust. 6 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym KNF informuje także o postępowaniach karnych prowadzonych z urzędu lub w wyniku zawiadomienia złożonego przez podmiot inny niż KNF.

Nietyp(n)owe wpisy

Na liście ostrzeżeń publicznych KNF aż 52 pozycje dotyczą podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 171 ust. 1-3 ustawy Prawo bankowe - wykonywania czynności bankowych, w szczególności przyjmowanie wkładów pieniężnych w celu obciążenia ich ryzykiem, bez zezwolenia KNF. W tej sekcji ostrzeżeń znajdziemy takie podmioty, jak np.: poz. 2 - Amber Gold sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku w upadłości likwidacyjnej; poz. 33 - niezarejestrowany w Polsce Mizar Profit; poz. 40 - Power House Private Banking z siedzibą w Poznaniu, której sprawa prowadzona jest przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Najciekawszą pozycją zestawienia jest jednak wpis nr 46 - Szymon M., osoba fizyczna nieuwidoczniona w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której sprawa prowadzona jest przez Prokuraturę Rejonową Bydgoszcz-Północ.

Okazuje się jednak, że Szymon M. nie jest wcale jedyną osobą fizyczną widniejącą w liście ostrzeżeń publicznych KNF. Do rejestru wpisano także Marcina Jerzego P. (poz. 9) oraz Tomasz D. (poz. 22) - przeciwko obu tajemniczym panom sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Marcin Jerzy P. oraz Tomasz D. znaleźli się na posiadającej 22 wskazania liście zawiadomień o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia KNF, posiadającej tak egzotyczne wpisy, jak JW. Capital Management Corporation z siedzibą w Majuro, Marshall Islands, DanexZ Limited Liability Company z siedzibą w USA czy Innovative Securities Limited zarejestrowany w Nowej Zelandii.

Wpisywanie podmiotów na listę ostrzeżeń KNF zdecydowanie ma sens, co pokazał chociażby przypadek Amber Gold, która na listę Komisji wpisana została na długo przed wybuchem afery w jej sprawie. Czy jednak równie sensowne jest ostrzeganie przed osobami fizycznymi? Zdecydowanie tak, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że faktycznie wskazani w zestawieniach osobnicy podejrzewani są o popełnienie przestępstw, tj. mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla osób i instytucji korzystających z ich usług. Jest to jednak już mniej sensowne w kontekście zakresu upublicznionych danych - wskazania Szymon M., Marcin Jerzy P., czy Tomasz D. faktycznie przecież nie mówią potencjalnym poszkodowanym prawie nic.

Portal Skarbiec.Biz - największy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »