Ostatnia prosta
Do 21 września rząd chce wypracować ostateczne stanowisko Polski w obszarze negocjacji z UE w rozdziale "rolnictwo".
Do końca września natomiast chcielibyśmy zamknąć negocjacje w obszarze ?polityka konkurencji?, który obejmuje m.in. sprawy związane z restrukturyzacją polskiego hutnictwa.
Do 21 bm. ministrowie finansów, rolnictwa oraz sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej przygotują kształt ostatecznego stanowiska w sprawach rolnych, po to, by jak najszybciej można było przesłać je do Brukseli - postanowiono na pierwszym po wakacjach posiedzeniu Komitetu Integracji Europejskiej pod przewodnictwem premiera Leszka Millera.
KIE chciałby też, aby do końca września zamknąć negocjacje w obszarze -polityka konkurencji-. Minister gospodarki został zobowiązany do zakończenia w tym tygodniu rozmów z Komisją Europejską. 17 września Rada Ministrów ma zatwierdzić oficjalne stanowisko Polski. Zdaniem przedstawicieli rządu, w sprawach dotyczących restrukturyzacji sektora stalowego są rozbieżności, jednak istnieje pole kompromisu.
W sprawie wypracowywania stanowiska w obszarze rolnictwa posunęliśmy się wyraźnie do przodu - oceniła po spotkaniu minister ds. europejskich Danuta Huebner. Dodała, że rozmawiano m.in. na temat instrumentów, jakie rząd polski będzie stosował po wejściu do UE, by zachować pozycję konkurencyjną polskich rolników wobec rolników unijnych. Ochrona celna granic była jedną z propozycji. Ale nie jedyną - przyznała minister Danuta Huebner.
Jariosław Pietras, podsekretarz stanu zapewnił, że z dotychczasowych wyliczeń wynika, że po wejściu do UE nie będziemy płatnikiem netto.
Komitet podjął decyzję o uruchomieniu w ramach SAPARDU tzw. działania czwartego, które służyć będzie tworzeniu nowych miejsc pracy na wsi w obszarze poza rolnictwem.
Dziś do Polski przyjeżdża unijny komisarz ds. rolnictwa Franz Fischler. Wiadomo, że dużo czasu poświęci on rozmowom na tematy rolne.