Oszustwo "na ChatGPT". Facebook ostrzega użytkowników
Właściciel Facebooka, Meta, poinformował w środę, że odkrył dostawców złośliwego oprogramowania wykorzystujących powszechne zainteresowanie technologią sztucznej inteligencji. Wirus zachęca użytkowników do pobierania złośliwych aplikacji i rozszerzeń przeglądarki.
Od marca tego roku gigant mediów społecznościowych odkrył około 10 rodzin wirusów typu malware i ponad 1 tys. szkodliwych linków, które były promowane jako narzędzia z udziałem popularnego chatbota zasilanego sztuczną inteligencją - ChatGPT.
- W ciągu ostatniego miesiąca analitycy bezpieczeństwa znaleźli złośliwe oprogramowanie udające ChatGPT - przyznał dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji, Guy Rosen.
- Najnowsza fala aktywności cyberprzestępców zwróciła uwagę na technologię generatywnej sztucznej inteligencji, która silnie działa na wyobraźnię i budzi ogromne zainteresowanie - dodał Rosen. Co ciekawe, w niektórych przypadkach złośliwe oprogramowanie dostarczało działającą funkcjonalność ChatGPT wraz z plikami nadużywającymi.
Guy Rosen stwierdził, że ChatGPT dla przestępców jest niczym nowa kryptowaluta.
Rosen i inni przedstawiciele Meta powiedzieli, że firma od dawna pracuje nad zabezpieczeniami przed różnymi potencjalnymi nadużyciami związanymi z technologiami generatywnymi sztucznej inteligencji, takimi jak ChatGPT, które mogą szybko tworzyć ludzkie pismo, muzykę i sztukę.
Szkodliwe działania przestępców mogą sięgać znacznie dalej. Narzędzia AI mają ułatwić rozprzestrzenianie się w internecie dezinformacji. Jednak, gdy zapytano przedstawicieli Meta, czy sztuczna inteligencja generatywna jest już wykorzystywana w operacjach informacyjnych, powiedzieli, że na to jest jeszcze za wcześnie.
Rosen dodał, że hakerzy z pewnością będą wkrótce wykorzystywać technologie, aby przyspieszyć, i być może eskalować, swoje działania.
Spółka Meta Platforms jest właścicielem takich platform społecznościowych jak Facebook, Instagram i WhatsApp.
Krzysztof Maciejewski