Pakiety medyczne zwolnione z VAT
Pakiety medyczne fundowane przez firmy pracownikom nadal będą zwolnione z VAT - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.
Kontrowersje związane z opodatkowaniem pakietów medycznych fundowanych przez zakłady pracy swoim pracownikom pojawiły się w związku z planowaną nowelizacją ustawy o VAT, która miałaby wejść w życie 1 lutego 2011 r. Zmianami zajmuje się obecnie Sejm.
- Problem związany z refakturowaniem pakietów medycznych dla pracowników wynika z nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. Natomiast zmiana, która dotknęłaby nieodpłatne świadczenia usług medycznych dla pracowników, z którymi mamy najczęściej do czynienia, wynika z nowelizacji, która ma wejść w życie 1 lutego - poinformował PAP partner w kancelarii Baker & Mc Kenzie Jerzy Martini.
Dodał, że w planowanej nowelizacji został zmieniony przepis (art. 8 ust. 2) dotyczący opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług. W uzasadnieniu do projektu resort finansów napisał, że zmiana ma na celu ujednolicenie polskich regulacji z unijnymi.
Według Martiniego z brzmienia nowych przepisów wynika, iż zwolnienie z VAT darmowych pakietów medycznych powinno zostać utrzymane. Jednak niektórzy eksperci podatkowi ostrzegali, że wejście w życie zmiany w projektowanym kształcie mogłoby spowodować konieczność ich opodatkowania.
VAT to niejedyny problem związany z pakietami medycznymi kupowanymi przez firmy dla swoich pracowników. W uchwale z 24 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów uznał, że "wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych (...), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie".
Resort finansów uważa, że sąd potwierdził stanowisko MF, zgodnie z którym firmy powinny doliczać do przychodów pracowników wartości faktycznie otrzymanych przez nich świadczeń, w tym usług medycznych, i odprowadzać od nich podatek dochodowy.
Sprawa ta ma być przedmiotem kolejnej uchwały NSA.
Przygotowana przez rząd nowelizacja ustawy o VAT, która ma wejść w życie 1 lutego 2011 r., przewiduje m.in. opodatkowanie 23-proc. stawką VAT infrastruktury przekazywanej przez deweloperów gminom. Może to spowodować podrożenie inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych. Ponadto zmiana zakłada podwyższenie VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci.
Podatek na odzież dla niemowląt i obuwie dla dzieci wzrósłby z 8 proc. do 23 proc. Według MF podwyżka wiąże się z wykonaniem wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. W październiku br. uznał on, że stosowana przez Polskę obniżona stawka podatku VAT w odniesieniu do dostaw, importu i tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, jest niezgodna z prawem UE.
_ _ _ _ _
Dotychczas resort finansów informował, że z przepisów podatkowych jednoznacznie wynika, iż pracodawca musi doliczać do przychodów pracownika wartości faktycznie otrzymanych przez pracownika świadczeń, w tym usług medycznych, stosując w tym celu ceny zakupu usługi. Od wartości świadczeń firmy powinny odprowadzać podatek dochodowy.
MF podkreślał, że w uchwale z 24 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów uznał, iż "wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych (...), stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie".
Według MF stanowisko sądu potwierdzało dotychczasową opinię resortu finansów w tej kwestii.
- Płatnicy, którzy mimo wątpliwości (...) zdecydowali się nie pobierać zaliczek od tych świadczeń, ponieśli ryzyko, którego wielkość musieli oszacować. Treść uchwały siedmiu sędziów NSA (...) przekonuje, iż ryzyko to się nie opłaciło. Dlatego też niezbędne będzie poniesienie przewidzianych prawem konsekwencji - informuje wiceminister Grabowski. Zastrzegł, że nie dotyczy to przedsiębiorstw, które otrzymały korzystną dla siebie tzw. indywidualną interpretację podatkową.
W wysłanym do Sejmu piśmie zwrócił uwagę, że gdyby podejmujący uchwałę sędziowie nie podzielili stanowiska MF, to podatnicy - beneficjenci abonamentów medycznych, którym płatnicy pobrali zaliczki na podatek od tych świadczeń, masowo składaliby korekty zeznań podatkowych z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. "Wówczas wszelkie konsekwencje finansowe rozstrzygnięcia poniósłby Skarb Państwa" - oceniał wiceminister.
Marek Kolibski, doradca podatkowy z kancelarii Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy uważał, że resort finansów liczy, iż płatnicy sami odprowadzą zaległy podatek wraz odsetkami. Według niego prowadzenie kontroli i wyliczanie wielkości przychodów z nieodpłatnych świadczeń w odniesieniu dla każdego pracownika objętego abonamentem medycznym, byłoby dla urzędników skarbowych pracą katorżniczą.
- Prowadzenie obejmującej pięć lat, czasochłonnej i trudnej kontroli podatkowej, która mogłaby przynieść fiskusowi w sumie niewielkie wpływy podatkowe, byłoby marnowaniem zasobów kadrowych organów skarbowych - oceniał Kolibski.
Sprawa opodatkowania pakietów medycznych od kilku lat jest przedmiotem zarówno sporów firm z fiskusem, jak i różnych interpretacji organów podatkowych. Efekt jest taki, że firmy często nie odprowadzają podatku od kupowanych przez siebie abonamentów medycznych. Kluczowa dla rozwiązania wątpliwości okazała się - korzystna dla Ministerstwa Finansów - uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r.
Z interpelacją do MF zwróciła się poseł Anna Sobecka z PiS. Powołując się na doniesienia prasowe wskazała, że problem może dotyczyć nawet 2 mln osób, którym firmy fundują opiekę lekarską. Średnio zaległości podatkowe za ostatnie 5 lat mogą wynieść 500-900 zł od osoby. - Zaległy podatek będą musieli zapłacić pracodawcy, ale niewątpliwie sięgną potem do kieszeni pracowników. Na dodatek firmy będą musiały zapłacić zaległe składki na ZUS i to z odsetkami - napisała Sobecka.
Pakiety medyczne nie będą opodatkowane
W nawiązaniu do wypowiedzi rzeczniczki prasowej Resortu Finansów Magdaleny Kobos, która 14 stycznia br. poinformowała PAP, że pakiety medyczne fundowane pracownikom nadal będą zwolnione z podatku od towarów i usług, Lewiatan wyraża zadowolenie z przedstawionego stanowiska rządowego. Zdaniem Rady Podatkowej opodatkowanie pakietów medycznych przekazywanych pracownikom nie powinno występować w naszym systemie podatkowym. Fundowanie pakietów medycznych stanowi standard współczesnych stosunków pracy, a nałożenie na pracodawców obowiązku naliczania VAT mogłoby spowodować odejście przez nich od stosowania tej formy świadczeń pozapłacowych.
Rada Podatkowa zwraca uwagę, że zamieszanie związane problemem opodatkowania pakietów wyniknęło z niewłaściwego przygotowania ostatniej noweli ustawy o VAT. Interpretacja na nowo sformułowanego przepisu art. 8 ust. 2 mogła doprowadzić do wniosku że przekazywanie nieodpłatne pakietów na rzecz pracowników powinno być opodatkowane pomimo że samo ich nabycie jest od podatku zwolnione.
Podkreślam, że z opodatkowaniem usług medycznych wiąże się więcej problemów , które powinny zostać rozwiązane przez Ministerstwo Finansów. Rada Podatkowa Lewiatana od zawsze stała na stanowisku, że pakiety medyczne fundowane przez pracodawców pracownikom powinny być zwolnione z podatku od towarów i usług. Pilną jest teraz kwestia opodatkowania usług medycznych nie świadczonych przez zakłady opieki zdrowotnej (pielęgniarskie, opieka salowa, wewnętrzny transport chorych), które od nowego roku zostały opodatkowane stawką 23%."
Rafał Iniewski,
Przewodniczący Rady Podatkowej PKPP Lewiatan