Paliwa: biopaliwa z poślizgiem

Producenci nie doczekali się rozporządzenia o jakości biopaliw. Jego notyfikacja w Komisji Europejskiej zakończyła się porażką.

Producenci nie doczekali się rozporządzenia o jakości biopaliw. Jego notyfikacja w Komisji Europejskiej zakończyła się porażką.

Dla producentów biopaliw rozporządzenie ministra gospodarki, dotyczące wymagań jakościowych dla paliw ciekłych z zawartością estrów metylowych (biodiesla), jest kluczem, który otworzy drzwi do bardzo perspektywicznego rynku. Bez niego obrót biodieslem w kraju jest niemożliwy. Zablokowana jest też możliwość korzystania z ulgi akcyzowej. Fiskus zaznacza bowiem, że z ulg będą mogli korzystać producenci biopaliw określonej jakości. Tymczasem resort gospodarki otrzymał 8 maja odpowiedź z Komisji Europejskiej (KE), że rozporządzenie nie może być jeszcze notyfikowane.

Reklama

Rynkowe przepychanki

Komisja ma zastrzeżenia do projektu. Jakie - tego oficjalnie nie wiadomo, ponieważ ministerstwo otrzymało jedynie nieformalny sygnał, że jest problem. Czeka na przedstawienie oficjalnego stanowiska przez Brukselę. Ustaliliśmy jednak, o co chodzi KE, a raczej Austrii i Francji, bo - jak nieoficjalnie wiadomo - to one wniosły zastrzeżenia. To jedni z największych producentów estrów w Europie. Zdaniem KE, nasze rozporządzenie zagraża swobodnemu przepływowi towarów na terenie Unii, ponieważ zawiera normy, które nie obowiązują u innych jej członków - twierdzi nasz informator z Ministerstwa Gospodarki. Projekt rozporządzenia przyjmuje unijną normę jakości dla czystych estrów oraz krajową dla mieszanek estrów z paliwami w proporcji 20 do 80 proc.

Możliwy poślizg

Rozporządzenie nie wejdzie więc w życie ani w maju (jak zakładano optymistycznie), ani nawet w czerwcu. Więc kiedy? Możliwe jest opracowanie formuły prawnej, która rozwiąże problem. Wszystko zależy jednak od współpracy z KE. Jak otrzymamy od niej oficjalne dokumenty, nadamy sprawie bieg. Reszta to kwestia dobrej woli unijnych organów - podkreśla nasz rozmówca z resortu gospodarki. Ministerstwo w tym wypadku już się przeliczyło. Czujemy pewien niesmak, gdyż KE nie musiała zwlekać z odpowiedzią, i to nieformalną, do ostatniej chwili. Mogła zrobić to wcześniej - mówią w resorcie gospodarki. Przedstawiciele producentów biopaliw są zaniepokojeni opóźnieniem. To bardzo niedobrze, że tak się stało. Bo wkrótce okaże się, że produkujemy estry metylowe i paliwa z ich dodatkiem nielegalnie. Na przełomie sierpnia i września produkcję estrów uruchomi Elstar Oil, trochę wcześniej ruszy instalacja firmy Solvent, a pod koniec roku Biopalu - mówi Henryk Zamojski, wiceprezes Krajowej Izby Biopaliw.

Anna Bytniewska

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: biopaliwa | biopaliwo | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »