Pałki - nowa broń skarbówki
Jest ich w kraju około 80. Ochraniają inspektorów skarbowych. Mają już broń palną. Grupy realizacyjne, bo o nich mowa, zostaną jeszcze bardziej dozbrojone. Wczoraj rząd zgodził się na wyposażenie ich w paralizatory elektryczne, pałki (zwykłe, teleskopowe, wielofunkcyjne) oraz gaz obezwładniający.
Zbrojne oddziały skarbówki dostaną nowe rodzaje broni. Po co? Dlaczego? Bo boją się przestępców i nielegalnych handlarzy na przygranicznych bazarach i targowiskach.
Chronić ochroniarzy Rząd przyjął zmiany w rozporządzeniu dotyczącym środków przymusu bezpośredniego, stosowanych przez inspektorów i pracowników kontroli skarbowej. Uważa, że dotychczasowe środki okazały się niewystarczające. Celem nowelizacji jest wyposażenie skarbówki w taką samą broń, jaką ma policja.
Chciałbym zaznaczyć, że te pałki i paralizatory nie trafią do inspektorów kontroli skarbowej, lecz do tzw. grup realizacyjnych pracujących w bezpośredniej styczności z grupami przestępczymi - tłumaczy Stanisław Stec, generalny inspektor kontroli skarbowej w randze wiceministra finansów. Nie wystarcza więc im już broń palna, kajdanki i siatki obezwładniające? Grupy realizacyjne są wyposażone w broń palną ale decyzją ministra finansów używanie jej zostało ograniczone do minimum. Inicjatywa dozbrojenia wyszła od grup realizacyjnych. Argumentowały, że ich członkowie nie czują się wystarczająco zabezpieczeni w czasie akcji - wyjaśnia wiceminister.
Trybunał nie pomógł Nowe środki przymusu mają być stosowane w obronie własnej, dla pokonywania czynnego oporu kontrolowanej osoby, w pościgach za podejrzanymi. To już drugie podejście Ministerstwa Finansów do dozbrojenia. Pierwsze nastąpiło w lutym 2005 r. Jednak wtedy rząd nie zgodził się na nie.
Wiceminister Stec tłumaczył, że z realizacją tego planu trzeba poczekać do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie uprawnień wywiadu skarbowego. Niedawno trybunał orzekł, że uprawnienia wywiadu są zbyt szerokie i za bardzo ingerują w woloności obywatelskie. Jak widać, wyrok ten nie zrobił wrażenia na kierownictwie resortu...
Jarosław Królak