Państwo dofinansuje wiejskie potańcówki. Można dostać nawet 10 tys. złotych
Nawet 10 tys. zł bezzwrotnego publicznego dofinansowania mogą otrzymać organizatorzy wiejskich zabaw. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłosił program "Potańcówki Wiejskie" i już od 22 maja będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie.
Jak można było się spodziewać, o dofinansowanie nie może się starać dowolna roztańczona grupa mieszkańców polskiej wsi, lecz określone podmioty.
Są to:
- koła gospodyń wiejskich,
- ochotnicze straże pożarne,
- organizacje pozarządowe (inne niż wymienione powyżej),
- samorządowe instytucje kultury.
"Dofinansowujemy organizację potańcówek na obszarach wiejskich. Naszym założeniem jest upowszechnianie idei organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa oraz utrwalenie lokalnego repertuaru muzyki wiejskiej, dlatego też warunkiem uczestnictwa jest nawiązanie współpracy z wykonawcami tradycyjnej muzyki danej społeczności lokalnej, w odniesieniu do miejsca realizacji potańcówki" - napisano w komunikacie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nie sprecyzowano dokładnie, o jaki "lokalny repertuar muzyki wiejskiej" chodzi i jak rozumieć "kulturę ludową w roli osi scalającej wiejskie społeczności".
"Przez lokalność rozumie się miejscowe tradycje, charakterystyczne dla danej wspólnoty kulturowej, regionu/subregionu etnograficznego lub grupy etnograficznej, gdzie organizowana jest potańcówka" - wyjaśnił NIKiDW i podkreślił, że "przy realizacji zadania rekomendowane jest podkreślenie roli lokalnej gwary oraz strojów ludowych".
Nabór wniosków rozpocznie się 22 maja i będzie trwać do 16 czerwca. Same potańcówki trzeba będzie zorganizować od sierpnia do października 2023 roku.
Wnioski do programu "Potańcówki Wiejskie" składane mogą być wyłącznie elektroniczne za pomocą generatora wniosków Witkac. Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek, przy czym w ramach jednego wniosku można ubiegać się o dofinansowanie organizacji więcej niż jednej potańcówki (pod warunkiem nieprzekroczenia maksymalnej kwoty dofinansowania, tj. do 10 tys. zł.).
***