Pawlak w obronie specjalnych stref ekonomicznych
Waldemar Pawlak powiedział w niedzielę podczas otwarcia Parku Regionalnego Gryfino (Zachodniopomorskie) , że ministerstwo gospodarki opowiada się za bezterminowym przedłużeniem czasu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych.
Część Parku Gryfino wchodzi w skład Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Po przecięciu wstęgi i oficjalnym otwarciu parku wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom, że trwa debata o funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych.
"Ze strony ministerstwa gospodarki zaproponowaliśmy przedłużenie czasu funkcjonowania stref bezterminowo. Minister finansów ma tutaj odmienne zdanie. Myślę, że kilka lub kilkanaście lat powinniśmy czas funkcjonowania stref przedłużyć" - powiedział wicepremier.
Według Waldemara Pawlaka, specjalne strefy ekonomiczne są bardzo dobrym instrumentem, ponieważ inwestor zanim "zacznie korzystać z tego przywileju, to musi najpierw wybudować fabrykę, rozpocząć produkcję i zatrudnić ludzi. Dopiero wtedy może korzystać z tego, że nie ma tutaj podatku od dochodów korporacyjnych, podatku od osób prawnych, natomiast podatek od osób fizycznych jest, składki są, a podatki od nieruchomości też wpływają do budżetu gminy".
"Specjalne strefy ekonomiczne są bardzo efektywnym narzędziem, dużo lepszym niż fundusze europejskie, bo w funduszach europejskich najpierw daje się pieniądze, a potem liczy się na korzyści. Tutaj najpierw inwestor musi zainwestować a dopiero potem odpisuje sobie korzyści od przyszłych zysków"- powiedział wicepremier.
Podkreślił, że "przepisy unijne nie stawiają barier czasowych. Szczególnie teraz w trakcie kryzysu UE patrzy na nie przychylniejszym okiem. Nawet w stosunku do Grecji były zachęty, żeby tworzyć takie strefy przemysłowe, w których łatwiej by było inwestować. To były sugestie ze strony polskiej, bo w Polsce specjalne strefy bardzo dobrze zadziałały podczas kryzysu" - dodał.
Stworzenie Parku Regionalnego w Gryfinie kosztowało ponad 35 mln zł, z czego ponad 16 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodnio-pomorskiego. Prace nad parkiem rozpoczęły się w 2009 r., zakończono je 31 sierpnia br. Park liczy przeszło 160 ha, z czego ponad 55 ha wchodzi w skład Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Podczas budowy parku stworzono na jego terenach m.in.: kanalizację, sieć wodociągową, sieć elektroenergetyczną, linię światłowodową dla systemu monitoringu i transmisji danych, a także sieć dróg, ścieżek rowerowych i chodników.
Gmina Gryfino leży w obszarze aglomeracji szczecińskiej oraz w strefie przygranicznej. Przez obszar gminy i w jej bezpośrednim sąsiedztwie przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: autostrada A-6, droga ekspresowa S-3, drogi krajowe nr 3 i nr 31, a także drogi kolejowe; w pobliżu znajdują się porty w Szczecinie i Świnoujściu.