PGE instaluje liczniki zdalnego odczytu. Szykuje się masowa wymiana urządzeń

PGE Dystrybucja rusza z masową wymianą liczników energii elektrycznej. Firma podpisała umowę z producentami liczników zdalnego odczytu na dostarczenie 700 tysięcy urządzeń przez najbliższe 18 miesięcy. Spółka planuje, że u 15 proc. odbiorców końcowych wymiana nastąpi w tym roku. Docelowo u 6 mln użytkowników proces ten powinien zakończyć się do 2030 roku

Jak informowaliśmy już w Interii polski system elektroenergetyczny czekają spore zmiany wynikające z wdrożenia do krajowego prawa przepisów. Odbiorcy energii elektrycznej m.in. będą mieli zapewnioną techniczną zmianę dostawcy w 24 godziny, dostęp do porównywarek ofert sprzedawców, a także inteligentne liczniki energii, umożliwiające zdalny odczyt. Projekt ustawy został przyjęty przez rząd, w maju wpłynął do Sejmu. 

Zdalny odczyt zużycia energii

Instalacja liczników zdalnego dostępu (LZO) już się rozpoczęła. Sprzedawcy muszą zdążyć, bowiem 80 proc. odbiorców ma mieć je w swoich domach do 2028 roku; wszyscy zaś - do 2030 roku. Do grona firm energetycznych, które rozpoczęły ten proces dołączyła PGE Dystrybucja. Spółka poinformowała, że wraz z konsorcjum firm Esmetric Group i UAB Elgama Elektornika podpisana została umowa na dostarczenie 700 tysięcy nowych urządzeń przez 18 miesięcy. 

Reklama

- Tylko do końca 2023 roku zainstalujemy u 15 proc. odbiorców końcowych liczniki objęte zdalnym odczytem. Instalacja inteligentnych liczników przyniesie korzyści zarówno odbiorcom, jak i operatorowi systemu dystrybucyjnego. Umożliwią one zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej w każdym czasie, zdalną zmianę grupy taryfowej oraz zmianę sprzedawcy bez konieczności angażowania naszych służb w terenie - podkreślał cytowany w komunikacie Jarosław Kwasek, prezes zarządu PGE Dystrybucja. Dodał, że instalacja liczników zdalnego odczytu przyczyni się do lepszego zarządzania systemem elektroenergetycznym w spółce. 

Zaletą LZO jest możliwość dokonania odczytu zużycia energii bez konieczności angażowania w ten proces pracowników firmy oraz szybsze gromadzenie danych. Jak informuje PGE, harmonogram wymiany liczników został przyjęty z uwzględnieniem upływu daty ważności urządzeń. Firma docelowo będzie musiała wymienić około 6 mln liczników.

PB

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »