PGNiG i Gaz-System monitorują rynek. Dziś płatność w rublach

Na bieżąco monitorujemy sytuację. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani - podkreśliły PGNiG i Gaz-System w piątkowym komunikacie. Dziś mija termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie.

PGNiG i Gaz-System monitorują rynek

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo(PGNiG) i operator przesyłu gazu Gaz - System poinformowały w piątek w komunikacie, że dostawy gazu do polskich odbiorców są realizowane zgodnie z zamówieniami.

Dodano, że "PGNiG w pełni realizuje zobowiązania wynikające z kontraktu jamalskiego. Szczegółowe zapisy tej umowy, w tym sposób rozliczenia, jak i terminy płatności, a także treść korespondencji pomiędzy jego stronami, mają charakter poufny, dlatego PGNiG nie udziela informacji w tym zakresie".

Reklama

"Na bieżąco monitorujemy sytuację.  Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani. Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków za pośrednictwem rozbudowywanej konsekwentnie od lat infrastruktury przesyłowej Gaz-System" - podkreśliły spółki w komunikacie.

Polska gotowa na import

Poinformowano, również, że Gaz-System posiada działające połączenia gazowe na granicy zachodniej i południowej. Spółka zapewnia także możliwość importu gazu poprzez Terminal LNG w Świnoujściu, który sukcesywnie zwiększa liczbę obsługiwanych metanowców realizujących dostawy gazu zakupionego przez PGNiG.

"Uzupełnieniem bilansu jest krajowe wydobycie gazu, a dodatkowym zabezpieczeniem są zapasy paliwa zgromadzone w podziemnych magazynach gazu. Obecnie stan zapełnienia magazynów wynosi ponad 70 procent i jest znacząco wyższy niż w analogicznym okresie w poprzednich latach. System przesyłowy obsługiwany przez Gaz-System może być bilansowany z wymienionych wyżej źródeł" - podkreśliły spółki.

Zgodnie z pismem jakie otrzymali klienci Gazpromu w tzw. "krajach nieprzyjaznych" Rosji, od 1 kwietnia br. muszą one płacić za gaz w rublach pod groźbą "zakręcenia kurka".

Większość krajów Unii Europejskiej w tym Polska i Niemcy nie zgodziły się na ten dyktat. Nieoficjalnie wiadomo, że w piątek mija termin uregulowania płatności za gaz w rosyjskiej walucie.

Koniec tygodnia nie przynosi ulgi rynkom, inwestorzy zamykają pozycje przed weekendem i nie są chętni ryzykować. Wczoraj opublikowane wyniki Tesli okazały się nie być wystarczającym katalizatorem wzrostu dla rynku akcji i nie przełożyły się na skokowy wzrost wartości wyceny akcji technologicznego giganta. Czy naprawdę rynek ma się czego obawiać?

GAZ ZIEMNY

2,17 -0,03 -1,55% akt.: 07.05.2024, 07:11
  • Max 2,21
  • Min 2,16
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz ziemny | PGNiG | Gaz-System S.A | ceny gazu | Gazprom | ruble | sankcje wobec Rosji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »