PGNiG przygotowuje wniosek o podwyżkę taryfy gazowej

- PGNiG przygotowuje wniosek o zmianę taryfy gazowej, chce, by skala podwyżki była jak najmniejsza. Spółka wystąpiła z wnioskiem o zmianę ceny gazu w kontrakcie jamalskim - poinformował dziennikarzy Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

- Wniosek o zmianę taryfy gazowej jest przygotowywany, staramy się, by skala podwyżki była jak najmniejsza - powiedział wiceprezes Dudziński.

- Cena ropy przebiła 100 dolarów za baryłkę, nie wydaje się, by ta atmosfera szybko uległa ostudzeniu - dodał.

W połowie grudnia URE zgodził się na obniżkę cen paliwa gazowego o średnio 3,23 proc. Zmienione ceny obowiązują od 1 stycznia do 31 marca 2011 roku.

Wiceprezes poinformował, że PGNiG wystąpiło z wnioskiem o zmianę ceny gazu w kontrakcie jamalskim.

- Partner rosyjski nie odżegnał się od rozmów, co jest pozytywnym sygnałem - powiedział.

Reklama

Teraz ustalany jest termin spotkania zespołów roboczych.

Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL

Dudziński zapewnił, że jeśli uda się wynegocjować niższą cenę, spółka niezwłocznie przełoży ją na taryfę gazową.

- Nie zatrzymamy zysków w spółce - powiedział.

- - - - -

Wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński poinformował w poniedziałek dziennikarzy, że jego spółka rozpocznie rozmowy z Gazpromem nt. obniżki cen gazu. Jego zdaniem, mogą one potrwać kilka miesięcy.

- Wystąpiliśmy z wnioskiem o zmianę ceny gazu w naszym największym kontrakcie - kontrakcie jamalskim. Partner rosyjski nie odżegnał się od rozmów, co już jest bardzo pozytywne - przypomnę tylko, że jeszcze w ubiegłym tygodniu jeden z członków zarządu Gazpromu stwierdził, że nie widzi już podstaw do rozmów o zmianie ceny w kontraktach europejskim - powiedział Dudziński.

Podkreślił, że PGNiG otrzymał zapewnienie, że strona rosyjska do rozmów przystąpi. - Teraz na roboczo próbujemy ustalić termin, kiedy rozpoczną się pierwsze spotkania naszych zespołów roboczych - zaznaczył.

Sprawdź bieżące notowania PGNiG na stronach BIZNES INTERIA.PL

Dudziński uważa, że rozmowy mogą potrwać kilka miesięcy. "Wzajemnego przekonywania się, prezentacji danych liczbowych, dyskusji o tym, w którą stronę będzie rozwijał się rynek" - zaznaczył. Powiedział, że rozmowy będą toczone najprawdopodobniej naprzemiennie w Moskwie i Warszawie.

Jego zdaniem, rozmowy będą trudne. - To jest gra o sumie zerowej. Obniżka cen dla nas oznacza, że Gazprom musi pogodzić się z tym, że odda część zysku swojemu odbiorcy. (...) Mówiąc wprost, PGNiG zyskuje na niższej cenie gazu, albo inaczej konsument polski zyskuje na tym. Bo oczywiście jak wynegocjujemy niższą cenę niezwłocznie przełożymy ją na niższą taryfę. To nie będzie zysk zatrzymany w spółce. Strona rosyjska będzie z kolei musiała się pogodzić, że na tym konkretnym kontrakcie wypracuje mniejszy zysk - wyjaśnił.

- - - - -

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo analizuje możliwość budowy z Gazpromem elektrowni gazowej na terenie północnowschodniej Polski - powiedział dziennikarzom wiceprezes spółki Radosław Dudziński. Dodał, że próg opłacalności tej inwestycji wynosi 400 MW

- Analizowana jest możliwość budowy elektrowni gazowej w Polsce północno-wschodniej. Szacujemy, że w przypadku elektrownii gazowej próg opłacalności to 400 MW - powiedział Dudziński.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2010

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: skala | wniosek | ceny gazu | ceny | spółka | PGNiG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »