Pięć lat temu zmarł Jan Kulczyk
Pięć lat temu zmarł Jan Kulczyk - najbardziej aktywny polski biznesmen na arenie międzynarodowej, filantrop i pierwszy Polak umieszczony przez "Forbesa" na liście najbogatszych osób świata.
Swoją karierę Jan Kulczyk rozpoczynał w 1981 r. od Interkulpolu -polonijnej firmy handlu zagranicznego. Siedem lat później wszedł do branży motoryzacyjnej tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen. W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który 16 lat później wszedł w skład grupy Kulczyk Investment House.
W 2000 r. w konsorcjum z France Telecom Kulczyk Holding kupił 35 proc. akcji Telekomunikacji Polskiej (wycofał się z inwestycji sprzedając posiadane akcje TP na rzecz FT w 2005 r.). Ważnym wydarzeniem było zawarcie z rządem umowy koncesyjnej na budowę Autostrady Wielkopolskiej. Było to pierwsze tak duże przedsięwzięcie inwestycyjne w kraju, zrealizowane na bazie programu partnerstwa publiczno-prywatnego. W 2014 roku Jan Kulczyk odkupił od Skarbu Państwa 38 proc. akcji Ciechu - notowanego na giełdzie potentata branży chemicznej i jedynego w Polsce producenta sody kalcynowanej używanej do produkcji szkła.
Najbogatszy Polak ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Posiadał stopień doktora prawa międzynarodowego. Zmarł 29 lipca 2015 roku po operacji jaką przeszedł w renomowanej, wiedeńskiej klinice Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien. Miał 65 lat. Jego majątek - tylko aktywa biznesowe - oszacowano wtedy na 15 miliardów złotych.
Prowadził międzynarodowe interesy z czołowymi światowymi instytucjami: Qatar Holding, British Gas, Shell, Och-Ziff, SABMiller, Silverstein Properties czy BTG Pactual - największym bankiem inwestycyjnym w Brazylii. Był członkiem Międzynarodowej Rady Doradców Atlantic Council, i jednym z założycieli Central Europe Energy Partners (CEEP) - organizacji, której celem jest wspieranie procesów integracyjnych na europejskim rynku energii.
Energia była bowiem jedną z branż, w którą chętnie inwestował. W 2011 roku odkupił od Amerykanów położoną pod Rzeszowem elektrociepłownię Nowa Sarzyna. Dzięki Polenergii - pierwszej w Polsce prywatnej grupie energetycznej - inwestował w energetykę odnawialną. Był przewodniczącym światowej Rady Dyrektorów Green Cross International i przewodniczącym Międzynarodowej Komisji Ekspertów ds. Energetyki Zielonej na Ukrainie. Zamierzał stworzyć na Bałtyku farmy wiatrowe i wybudować Elektrownię Północ na Pomorzu. Planował też rewitalizację nieeksploatowanej od 1993 r. linii 750 kV, łączącej Kolbuszową z elektrownią atomową Chmielnicka na Ukrainie.
Realizował ponad 100 projektów, w 30 krajach, na czterech kontynentach. Był pierwszym i największym polskim inwestorem prywatnym w Afryce. Posiadał 8-procentowy pakiet akcji spółki naftowej Ophir Energy, która w 2012 roku odkryła duże złoża gazu w Gwinei Równikowej.
Jako jedyny zagraniczny przedsiębiorca został uhonorowany tytułem "Przyjaciela Nigerii". Był właścicielem 40 proc. udziałów w konsorcjum Neconde, poszukującym węglowodorów w Afryce i mającym pola naftowe w Nigerii. Wielokrotnie podkreślał, że "Afryka dysponuje atrybutami, które czynią z tego kontynentu jeden z najbardziej atrakcyjnych gospodarczo regionów świata". Biznesmen zainicjował tam Radę Inwestorów, której celem było promowanie potencjału Czarnego Kontynentu oraz wspieranie gospodarczej współpracy polsko-europejsko-afrykańskiej.
Zbudował też jedną z najnowocześniejszych grup piwowarskich w Europie. W rynek ten po raz pierwszy zainwestował w 1993 r., kiedy kupił browar Lech. Dwa lata później SABMiller - właściciel m.in. Grolscha i Pilsnera Urquella - stał się jego partnerem strategicznym. Potem Jan Kulczyk wykupił 3 proc. jego akcji. Na początku 2015 roku udziały te były szacowane na 9 mld złotych. Efektem współpracy z SABMillerem było utworzenie Kompanii Piwowarskiej, do której należą m.in. marki Tyskie i Żubr.
Biznesowe aktywa Kulczyka uzupełniał portfel nieruchomości. Inwestował w nie za pośrednictwem Kulczyk Silverstein Properties, wspólnego przedsięwzięcia z nowojorskim Silverstein Properties.
ew