Piece gazowe odejdą do lamusa. Nowy zakaz coraz bliżej, decyzja zapadła
Koniec z ogrzewaniem na gaz i węgiel w budynkach w UE coraz bliżej. We wtorek Parlament Europejski przegłosował przepisy w tej sprawie. Zgodnie z tzw. dyrektywą budynkową, już za kilka lat nie będzie można instalować w domach pieców gazowych. Wskazujemy najważniejsze daty.
- PE przyjął przepisy dotyczące emisji związanych z ogrzewaniem budynków
- Zgodnie z przepisami od 2030 roku w nowych budynkach nie będzie można montować pieców na gaz i inne paliwa kopalne
- Od przyszłego roku zmienią się także zasady dofinansowania wymiany źródeł ciepła w całej UE
- Docelowo piece gazowe czy węglowe mają być wymienione we wszystkich budynkach UE
Parlament Europejski zagłosował za nowelizacją tzw. dyrektywy budynkowej. Chodzi o przepisy, które mają zmniejszyć emisyjność pochodzącą z ogrzewania budynków na terenie Unii. Oznaczają one duże zmiany, jeśli chodzi o ogrzewanie budynków. Zgodnie z nowelizacją już w ciągu kilku najbliższych lat nie będzie można w nich instalować kotłów nie tylko na węgiel, ale i na gaz.
Teraz przepisy musi przyjąć Rada UE. Wtedy znowelizowana dyrektywa zacznie obowiązywać.
Przepisem z nowego prawa, który najmocniej możemy odczuć na własnej skórze, jest zakaz montowania w nowych budynkach takich instalacji grzewczych, w których będą spalane paliwa kopalne. W praktyce w nowych budynkach nie będzie więc można instalować ani ogrzewania gazowego, ani kotłów na węgiel.
Zakaz ma obowiązywać od 2028 roku dla budynków stanowiących własność Skarbu Państwa albo samorządu. Od 2030 roku instalacja pieca na gaz i węgiel będzie zakazane także w nowych domach jednorodzinnych i innych budynkach będących własnością prywatną.
Zakaz obejmie wszystkie rodzaje pieców, a więc także na pellet czy olej opałowy. W polskich realiach najwięcej emocji budzi zakaz montażu pieców gazowych, bo właśnie na takie ogrzewanie obecnie często decydują się osoby przeprowadzające remont lub budujące nowy dom.
Docelowo modernizować trzeba będzie też wszystkie budynki - także te wybudowane na długo przed wprowadzeniem dyrektywy. Ostatecznie piece zasilane gazem, węglem itd. powinny zniknąć do 2040 roku.
Jeszcze szybciej wejdzie w życie zmiana dotycząca dofinansowania dla pieców na gaz. To będzie zakazane już od 2025 roku. Zmiana dotyczy programach rządowych, jak "Czyste Powietrze" czy samorządowych , w których mieszkańcy dostawali środki na wymianę tzw. "kopciuchów".
W niektórych takich programach można było wymieć stary piec na węgiel na przykład na ogrzewanie gazowe. Tak było chociażby w Warszawie. Ale po wejściu w życie dyrektywy, takie ogrzewanie nie będzie mogło być jedynym nowym źródłem ciepła. Dofinansowanie będzie można przyznać wyłącznie, jeśli ogrzewanie gazowe będzie tylko dodatkowym wsparciem do systemu ogrzewania, np. obok pompy ciepła.
Nowe unijne przepisy oznaczają ogromne zmiany dla Polaków. Według danych GUS opublikowanych w połowie tego roku, w 2021 roku z własnych źródeł ciepła korzystała prawie połowa gospodarstw domowych w Polsce (ok. 47,5 proc.). Więcej niż co piąte ogrzewało się węglem kamiennym (20,9 proc.), a mniej więcej co siódme - gazem ziemnym. Łącznie za pomocą własnych źródeł ciepła zasilanych paliwami kopalnymi ogrzewało się w 2021 roku 37,2 proc. gospodarstw domowych.