Piechociński: Projekt ustawy o OZE w styczniu trafi do Sejmu
Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii w styczniu trafi do Sejmu - poinformował w czwartek w radiowej "Trójce" wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem w styczniu w Sejmie może też znaleźć się projekt ustawy łupkowej.
Piechociński był pytany, czy prac nad projektem ustawy o OZE nie opóźni apel organizacji zrzeszających branżę odnawialnych źródeł energii oraz ekologów, którzy zwrócili się w środę do premiera Donalda Tuska o odrzucenie projektu ustawy o OZE. Ich zdaniem projekt skierowany do Komitetu Stałego RM jest szkodliwy dla gospodarki i społeczeństwa.
- Bardzo wielu wytyka mi, że tak długo ten projekt nie znajduje się w Sejmie, podczas gdy tych samych wielu oczekuje, że w procesie konsultacji zostaną przyjęte ich argumenty. Tu podział i różnice interesów są po prostu dramatyczne. Fotowoltaika, farmy wiatrowe czy środowiska ekologiczne chciałyby, żeby był to model, w którym będziemy bardzo silnie wspierać - mówił Piechociński.
Poinformował, że niektóre podmioty zmagazynowały dużo podzespołów do instalacji fotowoltaicznych chińskiej produkcji. - My chcemy OZE, które jest rozproszone, które jest oparte o polskie naturalne surowce, których mamy dużo i które jest oparte o polskie techniki i technologie - podkreślił. - Tu się zderzają różne racje (...). W tej dyskusji różne strony społeczne mają prawo przedstawiać i bronić swoich interesów - zaznaczył wicepremier.
Szef resortu gospodarki poinformował także, że kompleksowy projekt ustawy regulującej wydobycie gazu z łupków będzie mógł trafić do Sejmu w styczniu. - Mówimy o ustawie, która ma przyspieszyć procesy inwestycyjne i zachęcić dodatkowo inwestorów do kontynuowania poszukiwań i eksploatacji gazu łupkowego w Polsce - powiedział.
Wyjaśnił, że prace nad projektem trwają długo, bo jest to trudny dokument. - Może się pojawić w przestrzeni debaty publicznej argumentacja przejęta choćby z zachodniej Europy od środowisk ekologicznych, żeby w ogóle wycofać się z tej technologii, czy z poszukiwań i eksploatacji tego źródła energii - mówił.
Piechociński wskazał ponadto, że kończą się rozmowy z potencjalnym inwestorem w branży motoryzacyjnej, który ma wybudować w Polsce fabrykę samochodów o potencjale 100 tys. aut rocznie. Rozmowy te dotyczą lokalizacji zakładu. - Oprócz tego rozpoczęliśmy najtrudniejszą część dotyczącą skali wsparcia i zasad tego wsparcia, zgodnego oczywiście z pomocą dopuszczalną dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej - powiedział.
Wicepremier dodał, że 30 stycznia weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Włochów, przy okazji którego odwiedzi także fabrykę Fiata. - Myślę, że przywiozę także od Fiata dobrą wiadomość dla fabryki w Tychach - mówił.
Projekt ustawy o OZE wprowadza nowe zasady wsparcia odnawialnych źródeł energii. MG podkreśla, że ma za zadanie wypełnienie zobowiązań polityki klimatycznej UE w zakresie udziału OZE w produkcji energii, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów wsparcia tych źródeł.
W projekcie przewidziano odejście od dzisiejszego systemu dotowania bieżącej produkcji energii ze źródeł odnawialnych na rzecz systemu aukcyjnego. Ten, kto zaoferuje najniższą cenę takiej energii, otrzyma gwarancję jej zakupu nawet przez 15 lat po zaoferowanej cenie waloryzowanej o wskaźnik inflacji.