Pieczątki odchodzą do lamusa. Rząd przyjął pakiet uproszczeń dla przedsiębiorców

Ułatwienia w zakładaniu działalności gospodarczej, mniej formalności w prowadzeniu firmy, ograniczenie wymogu używania pieczątek czy usprawnienie kontroli w firmach - to niektóre ze zmian proponowanych przez rząd w przyjętym dziś projekcie pakietu uproszczeń dla przedsiębiorców. Kolejną ma być "one in, one out" - za każdy nowy obowiązek dla przedsiębiorców, inny zostanie zniesiony.

Pakiet zmian składa się z czterech filarów: łatwiejsze pierwsze kroki w biznesie, prostsze zasady prowadzenia firm, usprawnienie sukcesji w firmach i przyjazne prawo gospodarcze. Celem zmian jest m.in. zachęcenie do podejmowania prób aktywności zarobkowej poprzez np. angażowanie się w formę drobnej działalności, jaką jest działalność nierejestrowa. 

Ułatwienia w działalności nierejstrowej

Będę ją mogli prowadzić cudzoziemcy, ale tylko ci, którzy posiadają uprawnienia do prowadzenia „regularnej” działalności gospodarczej. Ponadto osoby wykonujące działalność nierejestrową w obrocie gospodarczym powinny posługiwać się numerem PESEL

Reklama

Ministerstwo proponuje również nowe rozwiązania w ustawie o rzemiośle. Na przykład rozszerzenie definicji rzemiosła i rzemieślnika i zastosowanie środków komunikacji elektronicznej w głosowaniach organów organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła. 

Dokumenty bez pieczątek

W projekcie znalazły się propozycje zmian w kontaktach z administracją, np. ograniczenie w posługiwaniu się pieczątką. Brak pieczątki nie będzie już powodem aby uznać, że pismo jest niekompletne. Nie będzie też można wymagać i żądać od przedsiębiorcy posługiwania się pieczątką. 

Wraz z zawiadomieniem o kontroli, przedsiębiorcy będzie doręczana lista dokumentów i informacji, które będą niezbędne podczas jej prowadzenia. Projekt przewiduje też odejście od zasady dwuinstancyjności na rzecz jednoinstancyjności w kilku kolejnych postępowaniach administracyjnych prowadzonych na podstawie przepisów, m.in.: ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ustawy o kierujących pojazdami, czy ustawy Prawo lotnicze.

Kto i jak przejmuje firmę?

W pakiecie znajdują się też propozycje przepisów dotyczących sukcesji w firmach. Na przykład automatyczne wydłużenie zarządu sukcesyjnego przez sąd po złożeniu wniosku w tej sprawie. Planuje się też wprowadzenie procedury wyznaczania i odwoływania wspólnego przedstawiciela dla współposiadaczy udziałów lub akcji w spółkach handlowych.

- Zależy nam na tym, żeby prowadzenie w Polsce firmy było łatwiejsze, a obowiązujące przepisy nie ograniczały przedsiębiorców, tylko im pomagały. Dlatego proponujemy m.in. zasadę „one in, one out”, tzn., że wprowadzając nowy obowiązek dla przedsiębiorców, będziemy dążyć do zniesienia innego - powiedział Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii, cytowany w komunikacie MRiT. 

Miesięczne vacatio legis

Kolejnym rozwiązaniem będzie zasada miesięcznego vacatio legis dla przepisów gospodarczych. - Rozwiązania przewidziane w projekcie w istotnej części zostały zgłoszone przez partnerów społecznych i same urzędy. Ogromne znaczenie dla ostatecznego kształtu naszych propozycji miały szerokie konsultacje społeczne, które odbyły się w kwietniu i maju tego roku - podkreśliła Kamila Król, wiceminister MRiT.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przedsiębiorcy | ustawy | prowadzenie firmy | ułatwienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »