PIT-2 to ważny dokument w Polskim Ładzie. Kto go musi złożyć?

PIT-2 to dokument, który każdego roku składa wielu pracowników. Jednak wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu jego znaczenie bardzo się zmienia. Co to jest oświadczenie PIT-2 i kto powinien je złożyć? Wyjaśniamy.

Polski Ład niesie ze sobą wiele zmian w systemie podatkowym. Warto się z nimi zapoznać, aby skorzystać ze wszystkich przysługujących ulg i nie stracić pieniędzy.

Oświadczenie PIT-2. Kogo dotyczy?

Mówiąc najprościej, PIT-2 to oświadczenie pracownika, mające na celu obliczenie miesięcznej wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dotyczy on przede wszystkim osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które nie osiągają dochodów z tytułu:

Reklama

  • wypłacanej renty lub emerytury
  • prowadzenia działalności gospodarczej
  • najmu lub dzierżawy nieruchomości
  • świadczeń wypłacanych z FP lub FGŚP

Formularz PIT-2 składa się u pracodawcy, dzięki czemu może on odprowadzać zaliczkę na podatek do urzędu skarbowego z uwzględnieniem kwoty wolnej. To natomiast sprawia, że kwota otrzymywana co miesiąc netto, czyli "na rękę" jest wyższa, lecz pracownikowi nie przysługuje już coroczny, jednorazowy zwrot podatku.

PIT-2 dla pracownika. Co się zmienia w 2022 roku?

Do tej pory kwota zmniejszająca podatek wynosiła 1360 zł w skali roku, czyli 113,33 zł miesięcznie. Od stycznia jednak w życie wszedł Polski Ład, a wraz z nim kwota wolna od podatku wzrosła z 8 000 zł do aż 30 000 zł. Tym samym podniosła się kwota zmniejszająca podatek. Obecnie wynosi ona 5 100 zł rocznie, co daje 425 zł miesięcznie. Złożony u pracodawcy PIT-2 sprawia, że środki te nie są odliczane od wypłaty. Jeśli natomiast pracownik nie złoży PIT-u w odpowiednim terminie, jego wypłata zostanie pomniejszona, a zwrot otrzyma dopiero w 2023 r.

Formularz PIT-2. Kiedy go złożyć i gdzie go znaleźć?

Osoby, które dopiero zaczynają pracę, powinny przedłożyć formularz PIT-2 u pracodawcy przed otrzymaniem pierwszej wypłaty (zazwyczaj dokumenty te uzupełnia się podczas podpisywania umowy o pracę). Pozostali pracownicy powinni zrobić to przed pierwszym przelewem z wynagrodzeniem w nowym roku kalendarzowym. Jeśli nie dotrzymają tego terminu, pracodawca przez cały rok nie będzie mógł odliczyć im od zaliczki na podatek dochodowy kwoty wolnej.

Należy jednak pamiętać, że formularz PIT-2 nie musi być składany co roku. Jeśli nie doszło do zmiany pracodawcy, a zadeklarowany we wniosku stan prawny nie uległ zmianie, wystarczy złożyć PIT-2 jednorazowo.

Jeśli natomiast pracownik do tej pory nie korzystał z tego rodzaju ulgi, powinien się zastanowić, czy po podniesieniu kwoty wolnej od podatku, wysokość odliczanej co miesiąc zaliczki nie będzie dla niego zbyt dotkliwa. Jeśli zamiast jednorazowego wyższego zwrotu podatku woli co miesiąc otrzymywać większą wypłatę, powinien jak najszybciej przedłożyć pracodawcy PIT-2.

PIT-2. Co z osobami prowadzącymi własną działalność gospodarczą?

Jak zapowiada rząd, zmiany związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu mają być korzystne dla niemal 18 mln Polaków. Reszta nie zyska na nim nic, natomiast ok. 2 mln osób straci. Należą do nich m.in. przedsiębiorcy. Okazuje się, że o ile PIT-2 dla pracownika zatrudnionego na UoP może być korzystny, dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą i rozliczających się według skali podatkowej już raczej nie. Natomiast osoby zatrudnione na etacie u więcej niż jednego pracodawcy, muszą pamiętać, że formularz PIT-2 mogą złożyć tylko u jednego z nich.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PIT-2 | Polski Ład | podatnik | pracownicy | urząd skarbowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »