PKB w 2021 r. wzrósł o blisko 6 proc. "Imponująca końcówka roku"

Produkcja przemysłowa w grudniu 2021 r. wzrosła w ujęciu rocznym o 16,7 proc., natomiast w porównaniu do listopada 2021 r. - spadła o 2,9 proc. Rośną także ceny produkcji i to w tempie najwyższym od 24 lat. Ceny produkcji sprzedanej przemysłu zwiększyły się rok do roku o 14,2 proc., a wobec listopada 2021 r. o 0,8 proc.

Konsensus rynkowy zakładał wzrost produkcji o 13,1 proc. w grudniu i wzrost inflacji producenckiej do 13,5 proc. Odczyty GUS w obu przypadkach okazały się wyższe od oczekiwań i wyniosły odpowiednio 16,7 proc. i 14,2 proc.

"Wskaźniki wyprzedzające (w tym PMI) wskazują, że koniec 2021 r. był udany dla polskiego przetwórstwa, natomiast w dalszym ciągu mieliśmy do czynienia z dynamicznie rosnącymi cenami producentów (PPI). Dzisiejsze dane potwierdzą, że PKB w 4kw21 wzrosło ponad 7 proc. a początek 2022 przyniesie hamowanie z powodu nowych zakłóceń w dostawach i Omikrona" - napisali przed publikacją danych przez GUS ekonomiści ING Banku Śląskiego, prognozując odczyty produkcji przemysłowej na poziomie 12,9 proc., a PPI w wysokości 14,8 proc.

Reklama

Mocny koniec roku

"Główna przyczyna niespodzianki to z naszej perspektywy wciąż zagadkowe zachowanie produkcji energii (+54 proc. r/r). Napędzane budowaniem zapasów przetwórstwo na podwyższonym poziomie produkcji" - ocenili ekonomiści Pekao dane GUS.

GUS podaje, że we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w grudniu 2021 r. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią - o 39,4 proc.. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr zaopatrzeniowych - o 17,6 proc., dóbr inwestycyjnych - o 12,6 proc., dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 7,7 proc. oraz dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 7,2 proc.

Według wstępnych danych w grudniu 2021 r., w stosunku do grudnia 2020 r., wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 30 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji metali - o 42,7 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 33,8 proc., napojów - o 22,1 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 23,3 proc., w produkcji papieru i wyrobów z papieru - o 21,7 proc. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2020 r., wystąpił w 4 działach, w tym w produkcji odzieży - o 9,7 proc.

"(...) Końcówka roku jest imponująca. 2021 rok zamknie się wynikiem PKB bliskim 6 proc." - ocenili ekonomiści mBanku.

Ceny w górę

W grudniu 2021 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z grudniem 2020 r. podniesiono o 14,2 proc. Ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrost cen odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie - o 22,5 proc., w tym w górnictwie rud metali - o 27,9 proc., a w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 21,5 proc. Ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę podwyższono w skali roku o 16,2 proc.. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe wzrosły o 13,7 proc., przy różnokierunkowych ruchach cen w poszczególnych działach. Najbardziej podniesiono ceny produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 65,1 proc.). Wyższe niż przed rokiem były również ceny produkcji, m.in.: metali (o 37,8 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 27,7 proc.).

W wywiadzie dla Interii członek Rady Polityki Pieniężnej mówił, że "perspektywy wzrostu gospodarczego dla Polski są dobre, aczkolwiek zakłada się, że dynamika wzrostu w 2022 roku będzie niższa w porównaniu do 2021 r. W minionym roku wzrost gospodarczy był pomiędzy 5,5 a 6 proc., czyli więcej niż spodziewano się jeszcze kilka miesięcy temu. W tym będzie on również solidny, myślę, że w okolicach 4 proc." - ocenił Cezary Kochalski. 

Bed

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GUS | PKB | produkcja przemysłowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »