Reklama

PKN Orlen chce mieć 60-80 stacji paliw na Litwie

2022 roku planujemy otworzyć trzy nowe stacje i mamy następnych dziesięć miejsc przygotowanych już do procesu inwestycyjnego. W miarę potrzeb, po analizach, będziemy rozbudowywać tę sieć. W perspektywie naszej strategii do 2030 roku chcemy mieć na Litwie 60-80 stacji paliw - powiedział dziennikarzom prezes Obajtek.

Obecnie Orlen ma na Litwie 29 stacji paliw. "Nasza sieć jest niewielka, ale wystarczająca z racji tego, że gospodarka Litwy jest związana z trzema dużymi miastami. Posiadamy 29 stacji, które bardzo mocno modernizujemy i przekształcamy do formatu premium" - powiedział prezes Orlenu.

Co rynkiem nawozów?

PKN Orlen nie planuje ograniczenia produkcji nawozów - poinformował prezes Daniel Obajtek.

- Sytuacja na rynku gazu jest bardzo niepewna. Analizujemy tę sytuację, gdyż Orlen to nie tylko paliwa, ale również petrochemia i nawozy. W wielu krajach Europy zakłady produkujące nawozy zostały wyłączone, a inne zmniejszyły produkcję. Analizujemy różne warianty, ja jednak stoję na stanowisku niezmniejszania produkcji nawozów, bo wtedy automatycznie oprócz niekorzystnych cen gazu pojawi się nadmierny popyt na nawozy - powiedział dziennikarzom Obajtek.

Reklama

- Będziemy się starać utrzymywać minimalny poziom marż, by zachować rynek. Wygaszanie zakładów w tym momencie nie byłoby właściwe, gdyż zdecydowanie wzrósłby import ze Wschodu - dodał prezes.

Co z rynkiem paliw?

PKN Orlen w żadnym wypadku nie wykorzystuje sytuacji na rynku paliw, by czerpać z niej zyski - oświadczył w czwartek prezes spółki Daniel Obajtek. Dodał, że Orlen nie planuje ograniczania produkcji nawozów z powodu wysokich cen gazu.

- Robimy wszystko, by na naszych stacjach podstawowe paliwa kosztowały poniżej 6 złotych za litr. Jest to bardzo trudne. (...) Nie możemy sprzedawać z ujemnymi marżami, bo to by zachwiało stabilnością firmy" - powiedział dziennikarzom, w czasie wizyty na Litwie, Obajtek. "Staramy się generować na tyle mały zysk na sprzedaży detalicznej, aby ceny utrzymać - dodał.

W jego ocenie Orlen nie powinien z powodu wysokich cen gazu ograniczać produkcji nawozów sztucznych, na co zdecydowało się już kilka fabryk na Zachodzie.

- Będziemy starać się utrzymać produkcję przy minimalnym poziomie marż, by utrzymać rynek. Wygaszanie produkcji nawozów nie byłoby właściwe, ponieważ wzrósłby import ze wschodu - powiedział Obajtek. Jak zaznaczył, sytuacja taka mogłaby prowadzić do trwałej utraty rynku przez Orlen.

PKNORLEN

89,4400 -1,1600 -1,28% akt.: 18.10.2021, 17:51
  • Otwarcie 90,5000
  • Max 90,9000
  • Min 88,8600
  • Kurs odniesienia 90,6000
  • Suma wolumenu 846 376
  • Suma obrotów 76 076 227,36
  • Widełki dolne 81,4600
  • Widełki górne 99,5400
Zobacz również: CIECH GRUPAAZOTY LOTOS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »