PKP Intercity zrywa umowę sponsorską z PKOl. "Skutek natychmiastowy"
Umowa sponsorska pomiędzy PKP Intercity a Polskim Komitetem Olimpijskim, która docelowo miała obowiązywać w latach 2023-2027, została wypowiedziana we wtorek ze skutkiem natychmiastowym - poinformował przewoźnik kolejowy w komunikacie.
PKP Intercity z dniem 10 września wypowiedziało umowę z Polskim Komitetem Olimpijskim ze skutkiem natychmiastowym. Jako powód wypowiedzenia umowy przewoźnik wskazuje przede wszystkim utratę zaufania do Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) wynikającą z "istotnych z punktu widzenia PKP Intercity okoliczności".
W ramach umowy sponsorskiej, która miała obowiązywać w latach 2023-2027, PKP Intercity otrzymało prawa do używania tytułów, m.in.: "Sponsora Olimpijskiej Reprezentacji Polski na Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024", "Sponsora Młodzieżowej Reprezentacji Polski na Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024", "Sponsora Polskiego Komitetu Olimpijskiego" oraz "Sponsora Polskiego Ruchu Olimpijskiego".
Jak zaznaczono, brak realizacji przez PKOI wszystkich świadczeń wskazanych w umowie sponsorskiej "spowodował dla PKP Intercity straty marketingowe".
W komunikacie podkreślono, że "zasadnicza część świadczeń miała zostać zrealizowana w trakcie trwania Igrzysk Olimpijskich".
"Ich zakończenie stało się początkiem kontrowersji wokół działaczy PKOl w przestrzeni medialnej, która z kolei godzi w budowany przez lata wizerunek medialny PKP Intercity" - czytamy.
Na początku września umowę Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu wypowiedziały również Polskie Porty Lotnicze. To efekt medialnych doniesień, jakoby rodzina szefa PKOl Radosława Piesiewicza korzystała ze specjalnej odprawy VIP na Lotnisku Chopina w Warszawie w drodze na IO w Paryżu. Sprawę ujawniło Radio Zet. Jak wskazywano, z pakietu zapewniającego m.in. luksusową limuzynę podwożącą pod samolot, nie mogli skorzystać za to sportowcy.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka PKOl Katarzyna Kochaniak-Roman, "pismo nie wywołuje żadnych skutków prawnych, ponieważ w samej umowie przewidziano konkretne powody jej rozwiązania, a one nie zaistniały".
Spór narasta również na linii minister sportu Sławomir Nitras-prezes PKOI. Ministerstwo Sportu domaga się wyjaśnień dotyczących finansów PKOl. Na początku września do PKOl z kontrolą wkroczyli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), skupiając się na prawidłowości naliczenia podatków. Kontrolerzy analizowali m.in. przepływy finansowe ze spółek i to, co się z nimi potem działo.
Do tego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, korzystając z uprawnień nadzorczych wobec PKOl, 30 sierpnia wszczął postępowanie wyjaśniające. Zarząd PKOl został zobowiązany do złożenia wyjaśnień oraz przedstawienia dokumentów w zakresie zgodności działalności organizacji z przepisami prawa i postanowieniami statutu.