"Plan UE wielkim odciążeniem dla greckiej gospodarki"
Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos oświadczył w piątek, że drugi plan pomocowy strefy euro dla jego kraju stanowi "wielkie odciążenie" dla greckiej gospodarki.
Wenizelos zapewnił przy tym, że grecki system bankowy jest "objęty poręczeniem i zabezpieczony" tym porozumieniem.
- W gospodarce greckiej nastąpiło wielkie odciążenie - oznajmił Wenizelos na konferencji prasowej w Atenach kilka godzin po ogłoszeniu przez strefę euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy nowego planu pomocowego dla Grecji.
W czwartek przywódcy 17 krajów strefy wspólnej waluty uzgodnili w Brukseli nowy program pomocy dla Aten wartości 109 mld euro, do którego dołoży się jeszcze sektor prywatny. Wkład banków i towarzystw ubezpieczeniowych ma wynieść nawet 50 mld euro.
OPINIA
Ekonomista Ryszard Petru, przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich, o wpływie nowego pakietu pomocowego dla Grecji na sektor bankowy: "To twarda i mądra decyzja ze strony przywódców europejskich. Mamy do czynienia z restrukturyzacją greckiego długu. Dług jest największym problemem Grecji. Drugim jest brak wzrostu gospodarczego. Ale, by doprowadzić wzrostu, Grecja musi się zreformować wewnętrznie np. zliberalizować rynek pracy.
Obniżenie oprocentowania kredytów dla Grecji, ale także dla Portugalii i Irlandii, to duża ulga i dobre rozwiązanie, bo trzeba pomóc tym krajom wyjść na prostą - muszą być w stanie spłacić te kredyty. Podobnie trzeba ocenić skup obligacji zadłużonego kraju.
Pomoc dla Grecji oznacza, że część inwestorów poniesie straty, zwłaszcza banki zachodnie. Nasze nie poniosą strat".